Parmakizi analizinde performans optimizasyonu
Performance optimization in fingerprint analysis
- Tez No: 184761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ivPARMAKİZİ ANALİZİNDE PERFORMANS OPTİMİZASYONU(Doktora Tezi)Salih GÖRGÜNOĞLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETParmakizi, günümüzde bir çok alanda geniş bir kullanım alanına sahiptir.Özellikle insan kimliğinin doğrulanması ve tespit edilmesinde kullanılanparmakizi, erişim için geleneksel olarak kullanılan anahtar, şifre ve kişiseltanıtım sayıları gibi yöntemlere göre daha güvenilirdir. Bu çalışmada,parmakizi tanıma ve doğrulama sistemlerinde kullanılan algoritmalar ve bualgoritmaların sistem performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Otsuyönteminden elde edilen eşik değerine göre histogram değerleri elde edilerekparmakizinin segmentasyonu, yönsel maske uygulayarak parmakizininiyileştirilmesi ve korelasyon analizi yaparak parmakizinin doğrulanmasıüzerine üç algoritma geliştirilmiştir. C++ Builder görsel programlama dilikullanılarak bir otomatik parmakizi tanıma ve doğrulama yazılımıgerçekleştirilmiştir. Bu sayede, algoritmaların sistem performansıüzerindeki etkileri değerlendirilmiş, literatürdeki algoritmalar ilekarşılaştırılarak performansı artırma yönünde katkı sağladıklarıgörülmüştür.Bilim Kodu : 702.1.014Anahtar Kelimeler : Parmakizi tanıma, Parmakizi iyileştirme, Parmakizieşleme, Segmentasyon, Özellik çıkartmaSayfa Adedi : 113Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
ivPERFORMANCE OPTIMIZATION IN FINGERPRINT ANALYSIS(Ph. D. Thesis)Salih GÖRGÜNOĞLUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTToday, fingerprint has a wide usage in several areas. It is especially used inhuman identification and verification, which is more reliable than thetraditional methods used for Access, such as passwords, personal identificationnumbers and keys. In this study, the algorithms, used in fingerprintidentification and verification systems have been examined, by considering theireffect on the systems performance. Three algorithms, namely: fingerprintsegmentation using the histogram of threshold value derived from Otsuapproach, fingerprint enhancement by the employment of a directional mask,and fingerprint verification by correlation analysis have been developed. Anautomatic fingerprint identification and verification software has beendeveloped with the employment of C++ Builder visual programming language.Therefore, the affect of algorithms on the overall system performance have beenevaluated. The performance of the algorithms found in the literature have beencompared with the developed ones. It has been shown that, they contributetowards increasing the system performance.Science Code : 702.1.014Key Words : Fingerprint identification, Fingerprint enhancement,Fingerprint matching, Segmentation, Minutiae extractionPage Number : 113Adviser : Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU