Klavye dinleme ve önleme sistemleri analiz, tasarım ve geliştirme
Analysis, design and implementation of keyloggers and anti-keyloggers
- Tez No: 184764
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
ivKLAVYE DİNLEME VE ÖNLEME SİSTEMLERİANALİZ, TASARIM VE GELİŞTİRME(Yüksek Lisans Tezi)Gürol CANBEKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2005ÖZETBu tez çalışmasında, bilgi ve bilgisayar güvenliğini son zamanlarda tehdit edenkötücül ve casus yazılımlar ile, bu tür yazılımları önlemeye yönelik geliştirilencasus savar yazılımlar kapsamlı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, özellikle buçalışmanın temelini teşkil eden klavye dinleme ve önleme sistemleri araştırılmış;incelenmiş; karşılaştırılmış ve bu sistemlerin sahip oldukları özellikler vekullanılan yöntemler ve yaklaşımlar açıklanmıştır. Elde edilen bulgularçerçevesinde günlük hayatımızda, işyeri gözetleme, çocukların İnternet vebilgisayar güvenliğinin sağlanması, otomatik kişisel bilgisayar faaliyetgünlüğünün çıkarılması, eğitim ve başka kişilerin bilgisayar ve İnternetfaaliyetlerinin gizlice izlenmesi gibi farklı amaçlar için kullanılabilecek,TürkSpyware adı verilen ileri özelliklere sahip bir casus yazılım geliştirilmiştir.Bu tez çalışmasında ayrıca, casus yazılımlar ve klavye dinleme sistemleritarafından oluşturulan tehditleri ortadan kaldırmak amacıyla kullanılabilecek,TürkAntiSpyware adında bir klavye dinleme önleme sistemi yazılımı dageliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılımlar ile ülkemizdeki çevrimiçi İnternetbankacılığı, popüler web tabanlı e-posta sağlayıcılarının güvenliğiaraştırılmıştır. Sonuç olarak araştırılan, incelenen ve değerlendirilen konular vegeliştirilen yazılımların, ülkemizde bilgi ve bilgisayar güvenliği konusundakişisel ve kurumsal güvenliğin ve verimliliğin oluşturulmasına büyük katkısağlaması ve yeni ufuklar açması beklenmektedir.vBilim Kodu : 908Anahtar Kelimeler : Klavye dinleme, önleme, etkinlik izleme, kötücül yazılım,casus yazılım, bilgi, bilgisayar, güvenlik, gizlilik, işyerigözetleme, çocuk güvenliğiSayfa Adedi : 305Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şeref SAĞIROĞLU
Özet (Çeviri)
viANALYSIS, DESIGN AND IMPLEMENTATION OFKEYLOGGERS AND ANTI-KEYLOGGERS(M.Sc. Thesis)Gürol CANBEKGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2005ABSTRACTIn this thesis, malware and spyware threatening information and computersecurity and anti-spyware developed for preventing this kind of malicioussoftware have been examined. In this context, the main subject of the study,keyloggers or activity monitoring systems and anti-keyloggers were studied;available commercial off-the-shelf software were compared and theircapabilities and possible methods were explained. Making use of those findings,an advanced activity monitoring system based on key logging calledTürkSpyware has been developed. The system that is considered the firstTurkish keylogger can be used for workplace monitoring, ensuring the childsafety on the Internet, education purpose, automatic personal logging of all thecomputer and Internet activities, and monitoring the computer activitiessecretly. In this study, also an anti-keylogger system, called TürkAntiSpywarewas developed for blocking the threats of spyware and keyloggers. The securitylevel of Turkish online Internet banking and popular web based e-mailsuppliers were tested with the developed systems. It is expected that this thesiswill contribute to personal and institutional information and computer securityand productivity and bring new visions and awareness.viiScience Code : 908Key Words : Keylogger, anti-keylogger, activity monitoring, malware,spyware, information, computer, security, privacy,workplace monitoring, child safetyPage Number : 305Adviser : Assoc. Prof. Dr. Seref SAĞIROĞLU