Ferrit çekirdekli trafo tasarımı ve uygulaması
Ferrite core transformer design and its applications
  1. Tez No: 184782
  2. Yazar: NACİYE ESRA ÇAPANOĞLU SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Trafolar, alternatif akımda; ve yüksek verimde elektrik enerjisinin gerilim veakım değerlerini ihtiyaca göre değiştirmeye yarayan cihazlardır. Özellikleenerji iletimindeki rolleri çok önemlidir.Düşük çekirdek kayıpları ve fiyatları yüzünden frekans sıklığı 20kHz-3MHzarasında olan dönüştürücülerde ullanılan trafolar için en ideal çekirdekmalzemesi ferritdir. Ferritler oldukça büyük elektrik direncine sahiptir amabuna ilaveten düşük doyma akı yoğunlukları vardır. Ferrit malzemelerinpekçoğu SMPS uygulamalarında kullanılır.Bu çalışmada, yüksek frekanslarda kullanılan ferrit çekirdekli trafolarıntasarımı teorik ve uygulamalı olarak incelenmiştir. Bu uygulamada flybackbağlantılı bir anahtarlamalı devre yapılarak ferrit çekirdeğin özellikleriincelenmiş ve ölçülmüştür.Anahtar Kelimeler : Trafo, ferrit çekirdek, histerisiz kaybı
Özet (Çeviri)
Transformers are high efficiency electrical machines that change alternating(A.C) voltage and current level according to the needs of the electrical energyuser, their role in energy transmission and distribution is extremely important.Because of the low core losses and manufacturing cost ferrite cores and ideal forinverter and converter transformers used in the frequency range of 20kHz -3MHz. Ferrites have very high electrical resistance that limits the flow ofinduced eddy currents in the core. However their saturation flux densities aresmall in comparison to the laminated magnetic cores. A high percentage offerrites are used in SMPS applications.In this thesis, the design of ferrite core high-frequency transformers areanalysed. A flyback switch mode converter is built. The magnetic properties andfrequency response of the ferrite core is examined andmeasured experimentally.Key Words : Transformer, ferrite core, histeresize core current