Dördüncü basamaktan genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas dizileri
Generalized fourth order Fibonacci and Lucas sequences
  1. Tez No: 184783
  2. Yazar: MİRAÇ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ivDÖRDÜNCÜ BASAMAKTAN GENELLEŞTİRİLMİŞFİBONACCİ VE LUCAS DİZİLERİ(Yüksek Lisans Tezi)Miraç ÇETİNGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2006ÖZETBu çalışmada Fibonacci ve Lucas sayılarının dördüncü basamaktangenelleştirilmeleri tanımlandı ve bu tanımlardan yararlanarak genelleştirilmişFibonacci ve Lucas sayıları için bazı özellikler elde edildi. Ayrıcagenelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas dizileri için üreteç fonksiyonları, bazıözdeşlikler ve kombinatoryal gösterimler elde edildi. Son olarak bu diziler içinüreteç matrisleri verildi.Bilim Kodu : 204.1.025Anahtar Kelimeler : Genelleştirilmiş Fibonacci ve Lucas sayıları, üreteçfonksiyonu, üreteç matrisiSayfa Adedi : 52Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Dursun TAŞÇI
Özet (Çeviri)
vGENERALİZED FOURTH ORDER FIBONACCI AND LUCASSEQUENCES(M.Sc. Thesis)Miraç ÇETİNGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTIn this study, the generalized fourth order Fibonacci and Lucas numbers weredefined and using this definitions, some properties of the generalized fourthorder Fibonacci and Lucas were obtained. Also the generating functions, someidentities and combinatorial representations were obtained. Finally, thegenerating matrices for the generalized Fibonacci and Lucas sequences wasgiven.Science Code : 204.1.025Key Words : The Generalized Fibonacci and Lucas numbers, the generatingfunctions, the generating matrixPage Number : 52Adviser : Prof. Dr. Dursun TAŞÇI