Log-lineer modeller ve doktor-tıbbi satış mümessilleri ilişkileri üzerine bir uygulama
Practising about log-lineer models and relaion between doctor and medical representative
- Tez No: 184794
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
LOG-L NEER MODELLER VE DOKTOR-TIBB SATIŞ MÜMESS LLERL ŞK LER ÜZER NE B R UYGULAMA(Yüksek Lisans Tezi)Canmert BECANIMGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBirçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de ilaç reklamı yapmak yasaktır.Dolayısıyla ilaç firmaları, günümüzde yaşanan rekabet karşısında ürünlerinidaha iyi pazarlamak için tıbbi satış mümessillerinden yararlanmaktadır. Tıbbisatış mümessilleri, ilaç üreten firmaların ürünlerinin hastalara ulaşmasındaaracı olan doktorlarla ilişkiyi sağlayan kişilerdir. laç Piyasasındaki hızlı gelişimve artan rekabet koşulları, doktorlar ile tıbbi satış mümessilleri arasında bazısorunlarında ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu amaçla Ankara ili veçevresinde çalışan doktorlar ile toplam 21 soruluk bir anket çalışmasıyapılmıştır. Yapılan çalışmada inceleme konusu olarak ele alınan değişkenlerolumsallık çizelgeleri haline getirildikten sonra, bu değişkenler arasındakiilişkiler log-lineer modellerin kullanımı ile incelenmeye çalışılmıştır.Yapılançalışma sonucunda tıbbi satış mümessillerinin uygun ziyaret saati ve yerikonusunda, sağlık ocağı ve hastanede görevli doktorların farklı görüşlere sahipoldukları belirlenmiştir.Ayrıca cinsiyet konusunda da erkek doktorlar kadın tıbbi satış mümessilleresıcak bakarken, kadın doktorlar bu konuda herhangi bir tercih ortayakoymamışlardır.Bilim Kodu : 205Anahtar Kelimeler : Kategorik veri, olumsallık çizelgeleri, log-lineermodel, odds oranıSayfa Adedi : 79Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Semra ERBAŞ
Özet (Çeviri)
PRACTISING ABOUT LOG-LINEER MODELS AND RELAION BETWEENDOCTOR AND MEDICAL REPRESENTATIVE(MSc. Thesis)Canmert BECANIMGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCES AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTAs in many countries, medical advertisements are forbidden in our country.Therefore medical companies benefit from medical sales representatives to selltheir product in today?s rivalry environment. Medical sales representativesestablish a relation between doctors and medical manufacturer companies.Some problems are inevitable because of fast development in medical sector andconditions of increasing rivalry. For this purpose, a questionnaire was appliedwith doctors who work in Ankara and near this city. In this study, firstlyvariables which are deal with as research subjects, converted to possibility tablethen using of log-linear were searched in analyzing of possibility table with 2and 3 variables. Results of work, this was realized that village clinics andhospitals have different opinion about appropriate time of visiting and place ofrepresentatives.Besides male doctors and female doctors have different opinion of sex ofrepresentatives, while male doctors mostly prefer female representatives, femaledoctors don?t have any preference about this.Science Cod : 205Key Words : Categorical data, possibility tables, log-linearmodel, odds proportionPage Number : 79Manager of Thesis : Prof. Dr. Semra ERBAŞ