Kloro heptametin siyanin boyanın eldesi ve boya lazerinde uygulanabilirliğinin incelenmesi
Preparation of chloro heptamethine cyanine dye and investigation of the applicability in dye laser
  1. Tez No: 184799
  2. Yazar: ABDULLAH DOĞAN SOYAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
KLORO HEPTAMET N S YAN N BOYANIN ELDES VE BOYALAZER NDE UYGULANAB L RL Ğ N N NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)A.Doğan SOYALGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEkim 2006ÖZETPolimetin boyaların en önemli karakterestik özellikleri ultraviyole, görünür veyakın kızıl ötesi bölgelerinde güçlü soğurma yapabilmeleridir. Bu özellikonların boyama dışı bir çok yeni alanda kullanımlarına imkan doğurmuştur.Bir polimetin boya çeşidi olan klora heptametin siyanin boya, kuaternaramonyum tuzu ile bisaldahit tepkimeye sokularak elde edilmiştir. Elde edilenboyanın floresans, uyarılma ve soğurma özelliklerinin yanında boyalazerlerinde uygulanabilirlik incelenmiş ve boyanın floresans özelliği gösterdiğiaralıkta lazer ışını üretebildiği tespit edilmiştir.Bilim Kodu : 912.041Anahtar Kelimeler : Lazer boyalar, polimetin boyalar, heptametinsiyaninSayfa Adedi : 54Tez Yöneticisi : Prof.Dr M.Atilla MURATHAN
Özet (Çeviri)
PREPARATION OF CHLORO HEPTAMETHINE CYANINE DYE ANDINVESTIGATION OF THE APPLICABILITY IN DYE LASER(M.Sc. Thesis )A.Doğan SOYALGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2006ABSTRACTThe most important characteristics of polymethine dyes involve their ability ofstrong absorption in the ultraviolet, visible and near infrared regions. Theseproperties also enable their use in many applications other than dyeing. Chloroheptamethine cyanine dye as a type of polymethine dye was obtained from thereaction of quaternary ammonium salt and bisaldehyde. The properties ofobtained dye such as fluorescence, excitation and absorption was found andthe applicability in dye laser also. It was shown that the dye could produce laserlight in the intervals where it shows its fluorescence property.Science Code : 912.041Key Words : Laser dyes, polymethine dyes, heptamethinecyaninePage Number : 54Adviser : Prof.Dr M.Atilla MURATHAN