Adana ili örtü altı ve açıkta karpuz yetiştiriciliğinde mekanizasyon girdileri ve maliyet
Agricultural mechanization inputs and costs in watermelon production in Adana province
  1. Tez No: 184938
  2. Yazar: CELAL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. FARUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİADANA İLİ ÖRTÜ ALTI VE AÇIKTAKARPUZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDEMEKANİZASYON GİRDİLERİ VE MALİYETCelal KARAÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALIDanışman: Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVENYıl: 2006, Sayfa: 65Jüri: Prof. Dr. Faruk ÖZGÜVENProf.Dr. Faruk EMEKSİZYrd.Doç. Dr. Sait M. SAYSon yıllarda yaşanan tarımsal ürünlerin kar değerlerindeki göreceli düşüş,üreticilerin yeni üretim teknikleriyle birim alandan etkin yararlanma zorunluluğunuberaberinde getirmiştir. Yeni üretim tekniklerinin uygulanmasından başka, üretimyapılan alanda oluşan gider yükünün detaylı analizi ve birim alan veya birim ürünbaşına bu giderlerin düşürülmesi de üreticilerin rekabet gücünü arttırma olasılığıbulunan diğer bir uygulamadır.Bu çalışmada Türkiye gerekse Adana yöresi için önemli bir üretim kolu olankarpuz üretiminin örtü altı ve açık alanda birim maliyet değerleri ve bu maliyetiçerisinde tarımsal mekanizasyona ait giderlerin payı değerlendirilmeye çalışılmış,farklı işletmelerden elde edilen veriler üzerinden karşılaştırmalar yapılmıştır.Çalışma sonuçlarına göre; toplam makine çalışma süreleri için benzerdeğerlendirme yapıldığında açık alanda karpuz üretimi için sezon boyunca 127 h/haörtü altı karpuz üretiminde ise 99 h/ha lık değerler elde edilmiştir Toplam giderlerüzerinden bir değerlendirme yapıldığında ise örtü altı üretimde ve açık alan üretimdebirim alan maliyet değerleri sırasıyla 5513.8 YTL/ha ve 3926.5 YTL/ha olarakhesaplanmıştır.Mekanizasyon giderleri örtü altı ve açık alan için sırasıyla 1203YTL/ha ve 1528,8 YTL/ha olup toplam giderler içerisindeki payı yüzde olarak örtüaltı ve açık alan için sırasıyla % 21,8 ve % 38,9 olarak hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler :Karpuz üretimi, Tarımsal mekanizasyon giderleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISAGRICULTURAL MECHANIZATION INPUTS AND COSTSIN WATERMELON PRODUCTIONIN ADANA PROVINCECelal KARADEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASuperviser Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVENYıl: 2006, Sayfa: 65Jury Prof.Dr. Faruk ÖZGÜVENProf.Dr. Faruk EMEKSİZAssist.Prof.Dr. Sait M. SAYIn recent years, farmers are facing considerable hardship as a result of the lowprices their products are fetching in the markets. Because of this fact, they aresearching new production methods which will give a chance for more efficient use ofsources and new investment areas. Rather than applying new techniques, determiningthe all cost items and optimizing them is one of the other way leading to theprofitable production. In order to increase the competitiveness in the market, afarmer requires a detailed cost data for analyzing the production efficiency. On theother hand, cost per unit production area is the key factor for evaluating thecompetitive power.In this study, watermelon production which is an important branch for bothTurkey and Adana province is evaluated in terms of detailed cost analysis and arounddata gathered from different farms. In addition, share of all mechanization relatedcost in all are focused on.According to the results obtained from this study, total machine hours forwatermelon production in greenhouse and open field were calculated as 127 h/ha and99 h/ha respectively. On the other hand, total costs for greenhouse and open fieldproduction were determined as 5513.8 YTL/ha and 3926.5 YTL/ha respectively.Mechanization related costs were 1203 YTL/ha for greenhouse and 1528.8 for openfield production. The share of mechanization related costs in total were % 21,8 and% 38,9 for greenhouse and open field production respectively.Key words : Watermelon production; Agricultural mechanization costs