Klorlanmış içme ve havuz sularında sıvı-sıvı ekstarksiyonu ve ıyon kromatografisi ile karsinojenik dezenfeksiyon yan ürünlernin tayini
Determination of carcinogenic disinfection by products in chlorinated drinking and swimming-pool water with liquit extraction and by ion chromotography
- Tez No: 184968
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞERMİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İçme ve havuz sularının dezenfeksiyonunda kullanılan klorlama yöntemisonucu oluşan monokloro,dikloro ve trikloro asetik asit yapıları kanserojen etkilidezenfeksiyon yan ürünleri olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu yapıların sudakivarlığını belirlemek için sıvı-sıvı ektraksiyon ve iyon kromatografisi yöntemikullanılmıştır. Uygun kolon ve hareketli faz belirlenmesi ve uygun yönteminbelirlenmesi için çalışmalar yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : DCAA, TCAA, IC, DBP's
Özet (Çeviri)
After chlorinated of drinking and swimming-pool waters; monochloro,dichloro and thrichloro acetic acids are formed in water. DCAA (Dichloro AceticAcids) and TCAA (Thrichloro Acetic Acids ) are known DBP?s (Disinfection byProducts) and they cause of cancer. DCAA and TCAA were studied in differentconcentrations of solutions with liquit-liquit extraction and by the ionchromatograpy. In this study, it is tested to use of colon and mobil phase which is thebest sensible.Key Words : DCAA, TCAA, IC, DBP?s