Bayan etek ve pantolon kalıplarında yeni bir kalıp sistemi geliştirme
Introducing a new model system in the models of woman's rock and trousers
- Tez No: 185006
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA ÇİTOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Hazır giyim endüstrisinde giysi üretiminin ilk adımı giysi tasarımıdır. Dahasonraki aşama kalıp hazırlanmasıdır. Hazır giyim seri üretiminde kalıp, giysininvücuda uygunluğu, görünümü, ekonomik üretimini ve pazara sunumunu etkileyenönemli ve temel bir araçtır.Yapılan bu çalışma mevcut sistemlerin incelenmesi, karşılaştırılmasıyla,olumlu ve olumsuz yönlerini tespit ederek daha kısa sürede elde edilebilecek vesanayide de kolaylıkla anlaşılabilecek ve kullanılabilecek bir sistem ortayaçıkarmada ilk adım olarak başlatılmıştır.Etek ve pantolon üretiminde kullanılan kalıpların hazırlanmasında yeni birsistem geliştirme amacıyla başlatılan bu çalışmada ilk aşamada giyim hakkında,bayan giyiminde etek ve pantolon hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra insanvücut yapısı ve ölçülendirme hakkında araştırma yapılmıştır.Bu çalışmada hazır giyimde en çok kullanılan on kalıp sistemi incelenmiştir.Bu sistemler arasında karşılaştırmalar yapılarak bir tablo hazırlanmıştır.Bu verilerden yararlanarak bayan giyiminde etek ve pantolon için yeni bir kalıpsistemi çalışması yapılmıştır. Çalışma geliştirilmeye açıktır.
Özet (Çeviri)
In ready-made clothes industry, clothes design is the first step. The next stageis preparing models. In ready-made clothes' serial production, model is an importantand basic means that affects the fitting of the clothes to the body, its outlook and itspresentation to the market.This study, by examining and comparing the present systems and finding thepositive and negative aspects of them, has been initiated as the first step ofestablishing a system that is available faster and is easier to understand and to use inindustry.In this study that has been initiated in order to improve a new system inpreparing models that are used in producing skirts and trousers, as the first stage, ageneral information has been given about skirts and trousers in woman's wear.Afterwards, a survey has been conducted about human body structure and sizing.Then, the model system that is mostly used in ready-made clothes has beenexamined.By making a comparison between these systems, a table has beenprepared.By making use of these results, a new model system has been studied forskirts and trousers in woman's wear. This study is also available for improving.