Üç boyutlu giysi simülasyon sisteminin tasarım süreci açısından değerlendirilmesi
System design prosess of three dimensional simulation evaluation of clothing
  1. Tez No: 317049
  2. Yazar: HACER ÖLÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hazır giyim sektöründe üretim ilk olarak tasarım aşamasıyla başlamaktadır. Tasarım aşamasındaki veri zenginliği, model çeşidi ve satış kapasitesini de etkilemektedir. Tasarım aşamasının hızlı olması modelin müşteriye daha çabuk ulaşmasını sağlamakta ekonomik dengelerde etkili olmaktadır. Model tasarımı anlamında teknoloji hazır giyim sektörünü de etkilemiş ve üç boyutlu simülasyon sistemleri tasarımcıların kullanımına sunulmuştur. Üç boyutlu simülasyon sistemleri tasarımcılara, tasarım alanını keşfedebilmeleri ve teknik açıdan akla yatkın bir tasarım oluşturabilmeleri için deneme amaçlı tasarımları hızlı bir şekilde oluşturma ve ilk geri bildirimi hızlıca alma imkanı sağlamaktadır. Tasarımdan çoklu üretim aşamasına geçildiğinde ise üç boyutlu simülasyon sistemlerinde elde edilen sonuçların gerçeklik boyutu ölçülmektedir. Bu araştırmada, Türkiye'de yeni kullanılmaya başlayan bu sistemlerde üst grup (elbise, ceket) ve alt grup (etek, pantolon) bayan giysi modellerinin model tasarımından, üretim aşamasına kadar ki ürün oluşum aşaması incelenerek, gerçek numune üretim sürecindeki uygulaması açısından değerlendirilmiştir.Bu araştırmanın genel amacı, üç boyutlu giysi simülasyon sistemlerinin üst grup ve alt grup bayan modellerinin tasarım sürecine etkisini belirlemektir. Bu amaca ulaşabilmek için, üç boyutlu sistemlerde oluşturulan üst grup ve alt grup model tasarımlarının; gerçek insan bedenine uygunluğu, kalıp formuna uygunluğu, tasarım formlarına uygunluğu ve üretim sürecine uygunluğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini Türkiye'de kullanılan üç boyutlu giysi tasarım programları, araştırmanın örneklemini ise araştırma kapsamında araştırmacı tarafından seçilen Vidya Assyst simülasyon programı oluşturmaktadır. Bu araştırmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma kapsamında üst grup ve alt grup modellerle ilgili pilot simülasyon çalışmaları yapılmış ve her gruptan seçilen iki model simülasyonu gerçek ürün gözlem formu ile karşılaştırılmıştır. Gözlem sonucunda elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda simülasyon programlarının üretim sürecine etkisiyle ilgili mevcut durum analizi yapılmış, tasarım aşamasındaki görsel öğeleri yansıtmada olumlu sonuç alınamamış ancak kalıp formu, insan bedeni ve üretim süreci açısından olumlu sonuçlar elde edilmiş ve simülasyon programına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In ready wear industry, manufacturing begins with design stage. Data richness at the design stage affects model variety and sales capacity. The fact the design stage is fast ensures delivery of the model to the customer sooner, and is effective in economical balances. In terms of model design, technology has also affected ready wear industry, and three-dimensional simulation systems have been made available for use by designers. Three-dimensional simulation systems give the designers the opportunity of creating the test designs rapidly and receiving the initial feedback soon so as to enable the designers explore the design field and create a reasonable design in technical terms. When it is switched from design to bulk manufacturing stage, the reality dimension of the results obtained on three-dimensional systems is measured.In this study, the lifecycle of top group (dress, jacket) and bottom group (skirt, trousers) women wear models from model design to manufacturing stage on these system, which were newly introduced for use in Turkey, were examined, and the systems were evaluated in terms of application in real manufacturing process. The general objective of this study is to determine effect of three-dimensional simulation systems on the manufacturing process of top group and bottom group women models. In order to achieve this objective, it was tried to reveal fitness of top group and bottom group model designs to real human body, fitness to pattern form, fitness to design forms, and fitness to manufacturing process.The study universe is comprised by the three-dimensional wear design software used in Turkey, and study sample is comprised by Vidya Assyst simulation software. Experimental methods were used in the study. Pilot simulation activities in relation to top group and bottom group were conducted within the scope of the study, and two model simulations selected from each group were compared using real product observation form.As a result of the current situation regarding the impact of the research analysis was made in the production process simulation programs, not yielded positive results in the human body and obtained positive results in terms of the production process and various suggestions were made for the simulation program.