Parabolik kabuk yapıların dinamik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of dynamic properties of parabolic shell structure
- Tez No: 290906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, parabolik kabuk yapı olarak 85cm'lik ofset baskılı anten kullanılmıştır. Deneysel modal analiz kullanılarak anten üzerindeki titreşim ölçülmüştür. Titreşim ölçümünde frekansa bağlı grafikler elde edilmiştir. Bu grafikler, frekans cevap fonksiyonu (FRF) diye isimlendirilmiştir. Grafikler kullanılarak rezonans frekansları ve sönüm oranları elde edilmiştir.İki farklı çalışma yapılmıştır. Birincisi deneysel modal analiz yöntemi, ikincisi sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Bu iki yöntem birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bulunan sonuçların birbirini doğrular şekilde olduğu görülmüştür.Yapıların dinamik özelliklerinin belirlenmesinde önemli görülen rezonans frekansları, mod şekilleri ve sönüm oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 85 cm offset printed antenna was used as a parabolic shell structure. The vibration on the antenna is measured with experimantal modal analysis. Frequency dependent graphs were obtained from measurement of vibration. These graphs are called (FRF) response frequency function. Resonans frequencies, and damping ratio were obtained from graphs.Two different studies were done. First one is Experimental Modal Analysis Method, Second one is Finite element vibration analysis method. These two method are compared with each other. Each other to validate the results was found.The resonance frequencies, mode shapes and damping ratios that are crucial in determining Dynamic properties of structures were calculated.