Depremde hasar görmüş yapıların mantolama ve perdelerle güçlendirilmesi
Strengthening of damaged structures results of an earthquake with coating and shear walls
- Tez No: 185370
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAYIL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, depremde hasar görmüş yapıların güçlendirilmesi konusunda yapının birbütün olarak güçlendirilmesi ile ilgili bilgi verilmektedir. Deprem üzerine yapılan araştırmalarşiddetli deprem bölgelerinde özellikle yüksek yapılarda perde duvar veya perde duvarlarınbulunması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Yapılan bu araştırmada mantolama ve perdeyöntemiyle güçlendirme konularına deyinilmiştir. Depremde hasar görmüş kullanılabilecekdüzeyde olan yapılarda, meydana gelmiş hasara göre binanın statik sistemini sağlayacak şekildemantolama ve perde duvarlar ile güçlendirilmesi konularına değinilerek hasar türleri venedenleri araştırılmıştır. Muhtemel bir depremde yapının dayanıklılığının sağlanması veherhangi bir can kaybına yol açmayacak şekilde boyutlandırılmanın yapılması konularında bilgiverilmektedir.13
Özet (Çeviri)
In this study, there is information about strengthening of structures as a whole, whichwere damaged during an earthquake. We know from researches that on the high-risk region ofearthquake, there must be shear walls, especially in high buildings. In this study, strengtheningmethods with mantling and shear walls are mentioned. Provide static system of structurecomparing with damage, coating and reinforcing with shear walls was mentioned, also kindsand reasons of damages were investigated. At a probable earthquake to provide durability ofstructure and not to lose any life is aimed. Topics about dimensions to provide these conditionsare informed.14