Farklı toprak işleme yöntemlerinin toprak agregasyonunun dönemsel değişimi üzerine etkileri
Effects of different soil tillage methods on seasonal change of soil aggregation
- Tez No: 185487
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALİ IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZETFarklı Toprak şleme Yöntemlerinin Toprak Agregasyonunun Dönemsel DeğişimiÜzerine EtkileriAgregat oluşumu ve stabilitesi; iklim faktörleri, toprak yönetimine ilişkin kültivasyonuygulamaları ve bitkisel üretim farklılıklarından güçlü bir şekilde etkilenmektedir. Buçalışma, Isparta Ziraat Fakültesi çiftliği arazisindeki bir denemede, 6 yıldır uygulanmakta olanüç toprak işleme yönteminin: (çizel (C), çizel+diskaro (CD) ve çizel+kombi kürüm (CK)),2005-2006 Macar fiği+Triticale üretim yılı itibariyle tınlı bir toprağın agregasyonözelliklerindeki dönemsel değişimi üzerine etkilerini araştırmak için yürütülmüştür. Örnekler,dört farklı dönemde (10.10.2005, 07.12.2005, 27.02.2006 ve 07.04.2006) 0-10 cm toprakderinliğinden alınmıştır. Agregasyon yüzdesi, kuru eleme ile dört farklı büyüklük grubuna (8-4.75, 4.75-2.0, 2.0-1.0,
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEffects of Different Soil Tillage Methods on Seasonal Change of Soil AggregationAggregate formation and stability was influenced strongly by climatic factors, differences incrop production and cultivation practices regarding to soil management. This study wasconducted to investigate the effects of three tillage systems (chisel plowing (C), chiselplowing+ disc harrowing (CD) and chisel plowing+combine harrowing (CK)) on seasonalchange on aggregation properties of a loam soil (typic Xerofluvent) with Hungarian vetch(Vicia pannonica Crantz)+Triticale in 2005-2006 cropping year of the experiment that hasbeen carried out for the last six years in the farm of the University of Suleyman Demirel,Agricultural Faculty. Soil samples were taken from 0-10 cm dept of soil at four seasons(10.10.2005, 07.12.2005, 27.02.2006 and 07.04.2006). Percentage of aggregation wascalculated by the determination of total and dispersed clay+silt in the four aggregate sizegroups (8-4.75, 4.75-2.0, 2.0-1.0,