Kent bilgi sistemi ve uygulaması:Atabey örneği
Urban information system and its application:example of Atabey
  1. Tez No: 185509
  2. Yazar: NİHAT MOROVA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Jeodezi ve Fotogrametri, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Geodesy and Photogrammetry, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZETKENT BİLGİ SİSTEMİ VE UYGULAMASI: ATABEY ÖRNEĞİNihat MOROVAGünümüz şartlarında nüfusun hızla artmasına paralel olarak kentleşme oranında dahızlı bir artış gözlemlenmektedir. Kentleşmenin hızlı, kuralsız ve plansız bir şekildegelişmesi sonucunda karşımıza çok ciddi sorunlar çıkmaktadır. Bu sorunlarınçözümlenebilmesi, bunun yanında kurumsal hizmetlerin tam anlamıyla yerinegetirilebilmesi, hizmetlerde verim artışı, zaman ve ekonomik tasarruflarınsağlanabilmesi, karar verme sürecinde, doğru, güncel ve güvenilir bilgiye süratleulaşılması bilgi sistemlerinin önemini ve gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.Kent Bilgi Sistemi (KBS), kentsel faaliyetlerin yerine getirilmesinde en doğru kararıverebilmek için ihtiyaç duyulan, planlama, mühendislik, eğitim, sağlık, gibi temelhizmetlerin yanı sıra yönetim kademesi açısından karar verme sürecindedeğerlendirilecek olan bilgilere hızlı bir şekilde ulaşarak, bilgiyi sağlıklı ve çokyönlü inceleyen ve irdeleyen bilgisayar teknolojine dayalı sistemler olaraktanımlanmaktadırlar.Bugünün koşullarında tüm kamu ve özel sektör kuruluşları KBS'nin öneminianlamış, kendi hedef ve amaçları doğrultusunda, beklentilerine cevap verebilecekKBS projelerinin gerçekleştirilmesi konusunda çalışmalar başlatmışlardır. Özelliklehizmet verme noktasında, halk ile bire bir karşı karşıya gelen, bir kentin her türlüplanlamasında ve şehircilik faaliyetlerinde büyük görevler üstlenen belediyeler KBS'ne ihtiyaç duyan kurumların başında gelmektedir.Bu çalışmanın temel amacı, KBS' yi kullanmak isteyebilecek kamu ve özel sektörkuruluşlarına, KBS'ni ve sistemi oluşturan öğelerin tanıtılması, KBS'nin uygulamaalanlarının açıklanması, sistemin oluşturulabilmesi için gerekli altyapınınoluşturulması, sistemden sağlanabilecek faydalar ile sistem kurmada yaşanansorunların irdelenmesi ve örnek bir uygulama ile somut hale getirilmesidir. Örnekuygulama alanı olarak seçilen Atabey Belediyesi'ne ait sayısal ve sözel verilerleyapılan örnek KBS modellemesinde gerçekleştirilen sorgulama ve analizlerçalışmada sunulmuştur. Sistemin ülkemizde kolaylıkla uygulanabileceği kanaatinevarılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Coğrafi Bilgi Sistemleri, Kent Bilgi Sistemleri, KentBilgi Sistemi Uygulaması, Atabey
Özet (Çeviri)
ABSTRACTURBAN INFORMATION SYSTEM AND ITS APPLICATION: EXAMPLEOF ATABEYNihat MOROVAUrban Information Systems are a body of software, hardware and personnelnecessary for storage, modeling, analysis and reporting of positional data. Thedifference of UIS from other information systems is its positional analysis functions.These functions achieve the solution of real world problems by the usage ofpositional and non-positional data contained within the database. By this propertyUIS offers a powerful toolkit to decision makers for the analysis and interpretation ofpositional data.The fundamental aim of this study is to present and explain the Urban InformationSystem (UIS) and the elements that make up this system for public organizations andprivate sector establishments which can make use of them, to explain the applicationareas of the UIS, to prepare the infrastructure required by the system, to define thebenefits to be produced by the system and the problems which can arise during itsestablishment, and to concretize all the foretold things by a sample application. Theresearches and the analyses which were performed within the UIS modelingconducted through the quantitative and verbal data belonging to the Municipality ofAtabey chosen as the sample application area are presented in the study. The systemwas concluded to be easily applicable in our country.KEY WORDS: Geographical Information Systems, Urban Information Systems,Urban Information System Application, Atabey