Malzeme biliminde animasyon uygulamaları
Animation application in material science
  1. Tez No: 185521
  2. Yazar: ÖMER ERKAN ÖZALTIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ivÖZETMALZEME B L M NDE AN MASYON UYGULAMALARIBu çalışma, lisans düzeyinde eğitim veren fakültelerdeki `Malzeme Bilimi' dersininbilgisayar yardımıyla anlatılması ve öğrencinin derse olan ilgisini artırarakbaşarısının yükseltilmesi hedeflenerek yapılmıştır.Çalışmada ilk aşama olarak, geniş bir literatür taraması yapılmış, öğrencilerinkullanabileceği teorik bilgiler oluşturulmuştur. Daha sonra malzeme bilimi dersininanlatılmasında kullanılmak üzere, AutoCad, SolidWorks ve 3D Studio Maxprogramları kullanılarak üç boyutlu animasyonlar hazırlanmıştır. Animasyonlarınmümkün olduğunca anlaşılır ve teorik bilgilerle birbirlerini tamamlar nitelikteolmasına dikkat edilmiştir. Ayrıca teorik bilgilerle animasyon görüntüleri websayfası formatında, tek bir CD'ye sığacak biçimde bir araya getirilerek konularındaha düzenli ve bütünlük içinde öğrencilere sunulması hedeflenmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Üç boyutlu animasyon, Malzeme Bilimi, Web
Özet (Çeviri)
vABSTRACTANIMATION APPLICATIONS IN MATERIAL SCIENCEThis presentation aims to study the Material Science lessons in undergraduatefaculties by means of computer and to increase the success of the students bydeveloping a higher interest for the lesson.In the first step, a wide range research of the literature has been made and thetheoretical information students can use have been developed. Afterwards, three-dimensional animations have been prepared using AutoCad, SolidWorks and 3DStudio Max in order to use for the Material Science lessons. It is of utmostimportance that the animations should be easily understandable and have acomplement with the theoretical information used. Furthermore, it is aimed topresent the subjects to the students in a more complete and organized way bymerging the animation images with the theoretical information as a website formatincluded in one CD.KEY WORDS: Three-Dimensional Animations, Material Science, Website