Çarşamba Ovası sol sahilindeki bazı köylerde içme ve kullanma suyu problemleri ve bu problemlerin çözümüne ilişkin öneriler
Some solution proposals were brough relating to domestic water problems in some villages at the left coast region of Çarşamba Plain
- Tez No: 185588
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IÖZETBu çalışmada, Çarşamba Ovası Sol Sahilindeki bazı köylerde içme ve kullanma suyuproblemleri ve bu problemlerin çözümüne ilişkin öneriler getirilmeye çalışılmıştır. İncelenenkırsal yerleşim birimlerinin (16 köy ve 1 belde) tamamında içme ve kullanma suyu yer altı sukaynaklarından sağlanmaktadır. Mevcut su kaynaklarının köylerde yapılan dağıtıma göredeğerlendirilmesinde köylerin % 24'ünde suyun yeterli olduğu, % 76' sında ise yetersizolduğu tespit edilmiştir. Köylerin gelecekteki nüfus artışı dikkate alındığında yeni sukaynaklarının kullanıma sunulması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yörede kullanılan vearaştırma alanı içerisinde incelenen içme ve kullanma sularının % 26'sı fiziksel, kimyasal vebakteriyolojik olarak uygun nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonunda çalışmaalanında yer alan yerleşim birimleri için içme ve kullanma suyu dağıtım sistemi planlanmıştır.Yapılan hesaplamalara göre sistem ihtiyaç debisi 96,52 l/s olarak bulunmuştur. Mevcut sukaynağı günümüz koşullarında yeterli görünmekle birlikte, gerekli önlemler alınmadığıtakdirde gelecekte yetersiz kalacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IIABSTRACTIn this study, some solution proposals were brough relating to domestic water problems insome villages at the left coast region of Çarşamba plain. Drinking and domestic water has beenobtained from underground reservoirs in all of the settlements (16 villages and 1 municipality).Water supplies were found sufficient in 24% of the villages and insufficient in 76% of thevillages in the research area. If the population rising of the villages in future are takeninconsideration, new water supplies are served from nowadays. Percent 26 of the drinking anddomestic water used in the research area was found appropriate in terms of physical, chemicaland bacteriological aspects. A Project of drinking and domestic water distribution system wasplanned for the settlements found in the research area. The required flow capacity wasdetermined to be 96.52 l/s. Althougt the water supplies are sufficient at present, it wasdetermined that these supplies will be insufficient in future if the required precaution are nottaken.