Isparta ili çiftçilerinde Borrelia burgdorferi'ye karşı oluşan serum antikorlarının prevalansı
Prevalence of serum antibodies generated in the bodies of farmers of Isparta province against Borrelia burgdorferi
  1. Tez No: 185601
  2. Yazar: KUYAŞ HEKİMLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
iiÖZETISPARTA İLİ ÇİFTÇİLERİNDE BORRELİA BURGDORFERİ' YEKARŞI OLUŞAN SERUM ANTİKORLARININPREVALANSIBu çalışmada Isparta il ve ilçelerine bağlı köylerde yaşayan, hayvancılık veçiftçilikle uğraşan 219 kadın, 146 erkek olmak üzere toplam 365 kişiden toplanankan örneklerinin ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) yöntemiyleseropozitifliği araştırılmıştır. Çalışma için; Keçiborlu, Gönen, Uluborlu, Senirkent,Sütçüler, Yalvaç, Atabey, Eğirdir, Şarkikaraağaç, Aksu, Yenişarbademli, Gelendostilçeleri ve bu ilçelere bağlı köyler ile Isparta merkez köylere, Isparta Sağlık İlMüdürlüğünün izniyle, Haziran 2004-Kasım 2004 tarihleri arasında gidilerek kanörnekleri toplanmıştır.Lyme hastalığı vektörleri olan keneler genellikle otlak alanlarda yaşadıkları için,çalışma grubunu çiftçiler oluşturmuştur. Çalışmaya alınan kişiler ECM (ErithemaChronicum Migrans), halsizlik ve yorgunluk, eklemlerde ağrı, şişme yakınmaları vekene ısırığı öyküsü açısından sorgulanmıştır. Çalışma kapsamındaki kişilerden sterilkoşullarda 10 ml kan alınmıştır. Toplanan kan örneklerinden elde edilen serumlardaELISA yöntemiyle Borrelia burgdorferi IgG ve IgM antikorları ayrı ayrıaraştırılmıştır. Seropozitif kan örnekleri ELISA kitlerinin temin edildiği Euroimmünfirması tarafından WB (Western Blot) ile doğrulanmıştırAraştırmaya alınan 365 serumun 12 (%3.28)' sinde IgG antikorları pozitifbulunurken, IgM seropozitifliğine rastlanmadı. Seropozitif olguların 7 (%3.19)' sinikadınlar, 5 (%3.42)' ini erkekler oluşturmuştur. Seropozitiflik oranı en yüksek 40-49(%66.66), en düşük 80-89 (%8.33) yaş grubu arasında bulunmuştur. Bu veriler,Isparta ilinde Lyme hastalığına rastlama olasılığının olduğunu göstermiş olup,hastalığın ayırıcı tanıda değerlendirilmesi gerektiği düşünülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi, ECM, kene.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTPREVALENCE OF SERUM ANTIBODIES GENERATED IN THE BODIESOF FARMERS OF ISPARTA PROVINCE AGAINST BORRELIABURGDORFERIIn this study, serum positivity of blood samples received from a total of 365 people(219 of whom are female and 146 of whom are male) who work as farmers andanimal breeding and who live in the contries nearby by using ELISA (EnzymeLinked Immunosorbent Assay) method. For this study Keçiborlu, Gönen, Uluborlu,Senirkent, Sütçüler, Yalvaç, Atabey, Eğridir, Şarkikaraağaç, Aksu, Yenişarbademli,Gelendost counties, villages of the foregoingcounties, as well as villages of IspartaProvince have been visited between June 2004 and November 2004 and bloodsamples have been collected thereform by the permission obtained from IspartaProvincial Health Directorate.Since the ticks which are Lyme disease carriers live in meadows, study area isconstituted by farmers. Those persons who were included in this study, have beenquestioned for ECM (Erithema Chronicum Migrans) weakness and tiredness, jointpain, swelling and story of tick bits. Ten milliters blood was taken from peopleinvolved in this study. Sera obtained from the blood samples received have beenexamined separately for Borrelia burgdorferi. Blood samples of serum positivitewere comfirmed by WB (Western Blot) test. This test method were implemented byEuroimmün firm.While we detected IgG seropozitivity in 12 (%3.28) out of 365 cases, no IgMseropozitivity were detected. 7 (%3.19) of serum pozitive phenomena is formed byfemales; 5 (%3.42) of that was constituted by males. Seropozitivity rate was detectedmost high in the age groups of 40-49 (%66.66), most little 80-89 (%8.33). Thesefindings have indicated the probability of encountering with Lyme disease and it hasbeen considerated that the disease should be evaluated in differential diagnosis.KEY WORDS: Lyme disease, Borrelia burgdorferi, ECM, ticks.