Geçmişten günümüze ofislerin gelişimi
The progress of offices from past up today
  1. Tez No: 185611
  2. Yazar: PINAR DALGA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. DİDEM BEDÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Geçmişten günümüze, iş yaşamında ve teknolojilerdeki değişimlere paralelolarak, ofisler de, gerek kullanılan binalar ve gerekse iç mekandüzenlemelerinde sürekli bir değişime uğramışlardır.Bu araştırmada, bu değişimler farklı açılardan incelenmiş, geçmişin tek düzeiş yaşamı ve ofis düzenlemesinden günümüzün yaratıcı ve grup çalışmasınıöne çıkaran iş yaşamına nasıl ulaşıldığı, anlatılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma yapılırken, sosyal, teknik ve organizasyonel değişimlerin, tümdönemlerde, işyerlerini nasıl etkiledikleri konu alınmıştır. Her bölümde, odönemdeki ofis anlayışı, teknolojik gelişmeler, ofis mekanları ve ofismobilyaları incelenmiş ve bu dönemlerde bu konulardaki gelişmelerin veilerlemelerin ofisleri nasıl değiştirdiğine bakılmıştır. Her bölüm sonunda, odönemde yapılmış çeşitli ofis örnekleri verilmiştir.Birinci bölümde, Ofis Kavramında, ofisin anlamı, oluşum nedenleri ve çalışmaşekilleri açıklanmıştır.İkinci bölüm, Ofislerin Çıkışında ise, ofislerinn kısa bir tarihçesi ile teknolojikgelişmeler, mekanlar, ofis mobilyaları ve örnekler anlatılmıştır.Üçüncü bölüm 1950, 60 ve 70'leri ele alırken dördüncü bölümde, 1980'lerdenbugüne olan sürece ve ofislerin bu değişim sürecinde nereye ulaştıklarınabakılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to the the present days, parallel to the changes in the business lifeand technologies, offices are changed continuously both in respect to thetype of the buildings used and their interior design.Theme of this study is, how the work places were effected from the social,technical and organizational changes in different periods. In each section,scope of the office, technological improvements, work places and officefurniture in the related periods and how the progress in these fields changedthe offices is studied.In the first section `?Office Concept??, scope of the office, reasons of itsformation and ways of its operation are explained.In the second section `?Office Formation??, a short history of offices andtechnological improvements, work places and office furniture with theirexamples are explained.Third section 1950?s, 60?s and 70?s and forth section from 1980?s till todayare studied and how the offices are changed and improved is examined