Farklı organik atıkların toprak ve mısır (Zea mays indendata) bitkisinin rizosfer bölgesindeki biyolojik özellikler üzerine etkisi
Effect of organic wastes on biological properties of soil and maize (Zea mays indendata) rhizosphere
- Tez No: 185672
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
iiiÖZETFARKLI ORGANİK ATIKLARIN TOPRAK VE MISIR (Zea mays indendata )mays indendataORGANİK ATIKLARINBİTKİSİNİN RİZOSFER BÖLGESİNDEKİ BİYOLOJİK ÖZELLİKLER ÜZERİNEBÖLGESİNDEKİETKİSİBu çalışma, kumlu-tın bünyeli toprağa ilave edilen farklı organik atıkların (tütünfabrikasyon atığı, buğday sapı, çay atığı ve fındık zurufu) toprakların ve mısırbitkisinin (Zea mays indurata) rizosferindeki biyolojik özellikleri (mikrobiyalbiyomas, karbondioksit üretimi, dehidrogenaz aktivitesi, üreaz aktivitesi vearilsülfataz aktivitesi) üzerine etkisi sera denemesi ile araştırılmıştır. Organik atıklartoprağa kuru ağırlık üzerinden % 5 (50 g kg ) düzeyinde olacak şekilde ilave-1edilmiştir. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 paralelli olarak OMÜZiraat Fakültesi seralarında kurulmuş ve yürütülmüş, deneme boyunca topraklardaneksilen su miktarı her gün tartılarak maksimum su tutma kapasitesinin % 60'ıseviyesinde olacak şekilde tamamlanmıştır. Denemenin 15., 30., 45., 60., 75. ve 90.günlerinde mısır bitkisinin yetiştirildiği rizosfer toprağından ve mısırsızuygulamalardan alınan toprak örneklerinde biyolojik analizler yapılarak değişimizlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTEFFECT OF DIFFERENT ORGANIC WASTES ON BIOLOGICAL PROPERTIES OFSOIL AND MAIZE (Zea mays indendata ) RHIZOSPHEREThis study was carried in order to determine the effects different various organicwastes (tobacco prodction waste, wheat straw, tea waste and hazelnut husk ) undergreenhause conditions on biological properties (microbial biyomass,CO2 production,dehydrogenase activity, urease activity and arlysulphatase activity ) in clay-loam soiland rhizosphere (Zea mays indandata) soil of maize plant. The organic wastes werethoroughly mixed with the soil at a rate equivalent to 50 g kg-1 (% 5) on air-driedweight basis. Experimental desing was randomized plot desing with therereplications in greenhause, OMU Agricalture Faculty. The moisture content in soilwas mantained around 60 % of maximum water holding capacity by weighing thepots everday. Changes in the biological properties were determined in the soil andrhizosphere (Zea mays indendata) samples taken in 15, 30, 45, 60, 75 and 90 daysafter the experiment was conducted.