Tekrar kullanımlı akuakültür sistemlerinde azot döngüsünün modellenmesi
Modelisation of the nitrogen cycle in re-circulating aquaculture systems
- Tez No: 185782
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL KARAFİSTAN, Y.DOÇ.DR. UMUR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
TEKRAR KULLANIMLI AKUAKÜLTÜR SİSTEMLERİNDE AZOTDÖNGÜSÜNÜN MODELLENMESİÖZETTicari bir balık çiftliğinde levrek balığı (Dicentrarchus labrax)yetiştiriciliğinin gerçekleştirildiği tekrar kullanımlı bir sistemden elde edilen verilerdeğerlendirilmiş ve bu süre içerisinde O2, sıcaklık, pH, CO2 ve azotlu bileşiklerinzamana bağlı değişimleri tespit edilmiştir. Bu şekilde karakterize edilen sistemde,yemleme oranları göz önüne alınarak, TAN, O2 ve CO2 bakımından uygun şartlarınsağlanabilmesi için gerekli teorik debi oranları hesaplanmıştır. Ayrıca biyolojikfiltrelerin bu dönemdeki performansı izlenmiştir.Zamana bağlı olarak sistemde TAN ve NO2- değerleri artış gösterirken, NO3-değerleri sabit kalmıştır. CO2 değerleri de artmış, buna bağlı olarak pH değerleriazalmıştır (min. 6,9). pH'ın zamanla azalmasının, sistemde artış gösteren NH3değerlerinin toksik seviyelere ulaşmasına engel olduğu bulunmuştur. Teorik debihesaplamaları, bu ve benzer sistemlerde O2 ve TAN'ın sınırlayıcı etkilerinin CO2'eoranla daha önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
MODELISATION OF THE NITROGEN CYCLE IN RE-CIRCULATINGAQUACULTURE SYSTEMSABSTRACTIn the present study, water quality data have been collected from acommercial, land-based European seabass (Dicentrarchus labrax) hatchery andchanges in temperature, O2, pH, CO2 and nitrogenous compounds (TAN, NO2-,NO3-) have been recorded from a re-circulating nursery system. Theoretical flowrates based on daily feeding rates have been calculated in order to provide optimumenvironmental conditions with regard to TAN, O2 and CO2. In addition, theperformances of biofilters have been investigated during the course of this study.While a considerable increase in TAN and NO2- concentrations was observed,NO3- levels did not increase in time. Due to high stocking densities and increasedfeeding rates, CO2 concentrations increased slowly and resulted in decreased pHvalues (min. 6,9). Lower pH values have prevented accumulation of NH3concentrations to reach toxic levels. Theoretical flow rate calculations have shownthat in this system, the limiting effects of TAN and O2 are more pronounced thanthat of CO2.