Kentsel tasarım ve karma kullanım politikaları
Urban design and mixed use policies
  1. Tez No: 256903
  2. Yazar: ARDA CAN BUZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sanayi devrimi sonrası kentlere olan göçün hızla artması, gelişen iletişim olanakları ve küreselleşme, toplumun tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. Yoğunlaşan kentlerde birçok problemin ortaya çıkması, mevcut planlama tekniklerin bu sorunların çözümünde yetersiz kalması nedeniyle, sorunlara çok disiplinli yaklaşan planlama ve mimarlık ara kesitini oluşturan kentsel tasarım kavramı ortaya çıkmıştır.Kentsel tasarımın gelişmesiyle birlikte rekabetçi kentler ortamında sermayeyi kendine çekerek, sürdürülebilir ve daha yaşanılabilir kentler yaratmak için kentsel tasarım kavramının uygulama araçlarından biri olan kentsel tasarım politikaları ortaya çıktı. Kentsel tasarım politikaları olmadan gelişmeye çalışan kentler daha fazla çarpık kentleşmeye ve mevcut sorunlara yeni alt yapı, trafik sorunları ekleyerek baş etmeye çalışmaktadır.Kentsel tasarım politikalarından bir tanesi olan karma kullanım politikaları, kentin olumsuzluklarından banliyölere kaçan kentlilerin trafik, zaman kaybı ve sosyal aktivitelerden kopma problemleriyle karşı karşıya kalmasıyla tekrar kente dönmeleri sonucu oluşan karma kullanımlı geliştirmeler sonucunda ortaya çıkmıştır.Karma kullanım politikaları sosyal anlamda daha bütünleşik, ekonomik anlamda daha gelişmiş, yaşanılabilirlik anlamında daha ekolojik ve sürdürülebilir kentler yaratmayı amaçlamaktadır. Karma kullanımların bulunduğu çevresiyle bütünleşmesi, kentin sosyal dengesini sağlaması, diğer kent politikaları ve projelerle uyumunu sağlayarak uzun vadede yaşanılabilir olması ancak bütüncül karma kullanım politikalarıyla mümkün olabilir.Bu çalışmada Londra kenti kentsel tasarım politikaları incelenerek, Türkiye'deki karna kullanım alanların değerlendirilmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, the rapid increase of the immigration to the cities, the developing communication resources and globalization changed the consumption habits of the society. Due to the fact that many problems emerged in concentrated cities and the current planning techniques were insufficient to solve these problems, the concept of urban design which forms the intersection of planning and architecture approaching the problems in a multi diciplined way came up.With the development of urban design, by magnetizing the stock in the atmoshere of challenging cities, the urban design policies which are one of the appliances of urban design emerged in order to create more sustainable and habitable cities. The cities which are trying to develope without urban design policies, strive to cope with more irregular urbanization and existing problems also dealing with new substructure and traffic problems.Mixed use policies which is one of the policies of urban design, emerged as a result of the mixed use development of citizens who left cities because of the negativities came back as they faced the problems of traffic , waste of time and dropping apart from social activities.Mixed use policies aims to create sustainable cities which are more integrated in social sense, more developped in economical sense, more ecological in habital sense. Integration with it?s environment in which there are mixed uses, maintaining the social balance of the city, being habital in long terms by suiting with the other city policies and projects can only be possible with the compact mixed use policies.By examining London City urban design policies, the evaluation of mixed use development areas in Turkey is aimed in this work.