Genç sütçü keçilerde yem seçiminin büyüme özellikleri üzerine etkileri
Effect of diet selection on growth of young female goats
  1. Tez No: 185784
  2. Yazar: EMRAH YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETEnerji kaynağı olarak dane yem tüketimin söz konusu olduğu koşullar altındagenç sütçü keçilerin değişik protein kaynaklarının tüketimi konusunda ortayakoyduğu tercih sonucu oluşturduğu bireysel rasyonların bu hayvanların gelişimleriüzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanan bu çalışmada ortalama 6 aylık yaşta 18 başdişi çepiç tüketime sunulan dane yem çeşidi temelinde üç gruba (mısır, arpa vebuğday) ayrılmıştır. Hayvanlara 8 haftalık deneme sürecince dane ve protein yemleriyanında kaba yem ad libitum düzeyde sunulmuştur.Ortalama günlük dane yem tüketimi bakımından gruplar arasında ki farklılıkönemli bulunmuştur (P=0,0096). Gruplara ilişkin ortalama günlük SFK tüketimitüketilen enerji kaynağı çeşidinden etkilenmezken (P=0,6500), ATK ve PTKtüketimleri dane yem kaynağından önemli düzeyde etkilenmişlerdir (P=0,0001;P=0,0326). Toplam yem tüketimi bakımından gruplar arasında bir farklılıksaptanmamıştır (P=0,0906). Dane yem HP tüketimi ve toplam ham protein tüketimdeğerleri bakımından gruplara arasındaki önemli farklılık bulunmuştur (P=0,0002;P=0,0037). Dane yem tüketimine bağlı enerji tüketimi bakımında gruplar arasındaönemli bir farklılık saptanmasına rağmen (P=0,0401) toplam enerji tüketimi farklılıkgöstermemiştir (P=0,3429). Canlı ağırlık ve günlük canlı ağırlık artışı ve VKPdeğerleri bakımından gruplar arasında önemli bir farklılık saptanmamıştır (P=0,4400;P=0,3331; P=0,7162). Buna karşın, yemden yararlanma etkinliği bakımından gruplararsında önemli bir farklılık bulunmuştur (P=0,0234).I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study aimed at investigating the effects of rations formed by young dairygoats which were offered grains and were given the chance to selection fromdifferent protein sources on growth. Eighteen young goats averaging 6 months ofage were allocated to treatment groups based on grain type (maize, barley and wheat)offered. The animals were fed ad libitum on grain, protein sources and roughage fora period of 8 weeks.Significant difference was found in the average daily grain consumptions ofthe treatment groups (P=0.0096). Sunflower meal and cottonseed meal consumptionsbut not soybean meal consumption (P=0.6500) were significantly affected by thegrain source (P=0.0001; P=0.0326). No difference among the total feed intakes of thegroups was found (P=0.0906). Grain-based crude protein and total crude proteinintakes differed significantly among the groups (P=0.0002; P=0.0037). Althoughgrain-based energy intake was affected by the grain source offered (P=0.0401), totalenergy intake was not different among the groups (P=0.3429). Live weight, daily liveweight gain and body condition score did not differ significantly among thetreatment groups (P=0.4400; P=0.3331; P=0.7162, respectively). In contrast, asignificant difference was found in feed conversion efficiency among the groups(P=0.0234).II