Farklı periyotlarda 17-α-metiltestesteron ile beslemenin tilapya balıklarının (Oreochromis niloticus) cinsiyet dönüşümü üzerine etkileri
Effect of different feeding periods on sex reversal of tilapia (Oreochromis niloticus) fed with 17-α-methyltestosterone
- Tez No: 185830
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜLEYMAN BEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziFARKLI PERİYOTLARDA 17 α-METİLTESTESTERON İLE BESLEMENİNTİLAPYA BALIKLARININ (Oreochromis niloticus) CİNSİYET DÖNÜŞÜMÜ ÜZERİNEETKİLERİH. Betül SEZGİAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüSu Ürünleri Anabilim DalıDanışman : Yrd. Doç. Dr. Süleyman BEKCANBu araştırmada, yeme katılan 17 α-metiltestesteron hormonu, tilapya yavrularına farklızamanlarda verilerek meydana gelecek cinsiyet dönüşümünün tespit edilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, besin keseleri çekilmiş yavrulardan, biri kontrol olmak üzere iki tekerrürlü 5deneme grubu oluşturulmuş ve besin kesesinin çekilmesini takiben 1., 5., 10. ve 20. günlerde28 ºC su sıcaklığında 60 mg/kg MT ilave edilmiş yem ile 28 gün boyunca beslenmiştir. Budönem sonunda bütün gruplarda kontrol yemi ile beslemeye geçilmiştir. Kontrol grubundacinsiyet oranı %55 erkek %45 dişi olarak gerçekleşmiştir. En yüksek cinsiyet dönüşüm oranı%100 ile ilk yem almaya başladığı dönemde hormonlu yem ile beslenen 2. gruptasaptanmıştır. İlk yem almaya başladığı dönem dışında, hormonlu yem ile beslenen 3., 4., ve 5.gruplarda ise cinsiyetin sırasıyla % 90, % 95 ve %90 erkek olarak gerçekleştiği görülmüş vesırasıyla % 10, %5 ve %10 oranında intersex bireye rastlanmıştır. Sonuç olarak, cinsiyetidönüştürme amacıyla hormonlu yem ile beslenen tilapyalarda, hormonun cinsiyet dönüşümüüzerine olan etkisinin, balık yaşında ve büyüklüğündeki artışa paralel olarak azaldığıkanaatine varılmıştır.2006, 46 sayfaAnahtar Kelimeler : 17-α-metiltestesteron, tilapya, Oreochromis niloticus, cinsiyetdönüşümü
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisEFFECT OF DIFFERENT FEEDING PERIODS ON SEX REVERSAL OF TILAPIA(Oreochromis niloticus) FED WITH 17-α-METHYLTESTOSTERONEH. Betül SEZGİAnkara UniversityInstitute of Science of TechnologyDepartment of AquacultureSupervisor : Asst. Prof. Dr. Süleyman BEKCANThe purpose of this research is, determining the sex reversal of the Nile tilapia fries, these arefeeding in seperate times, including 17 α-methyltestosterone hormone. In the first step of thisresearch, two parallel group of fries that have no yolksac were made. Secondly, 5 group ofreserach group were formed in these two paralel reserach group. After disappearing theyolksac, in the 28 ºC water temperature, these fries were feed with 60 mg/kg MT added food,in the 1st, 5th, 10th and 20th days along these 28 days. At the end of this period, all groups ofthe fishes were started to feeding with control food. The resulting sex ratio in the controlgroup is 55% male and 45% of female. Maximum ratio of sex reversal with value of 100%were seen in the 2nd group. Feeding of this 2nd group were made with foods, that areincluding 17 α-methyltestosterone hormone, in the period of first feeding time of the fries.Except the period of first feeding time of the fries; in 3rd, 4th and 5th groups; the sex ratios ofthe fishes were determined as 90%, 95% and 90% male. At the same time, in these groups, theintersex ratios of the fishes were determined as 10%, 5% and 10% sequentially. At the end ofthese reseraches, effect of the hormone on the sex reversal is, paralelly decreasing with ageand weight of the tilapias that feeding with hormone added foods in the purpose of sexreversal.2006, 46 pagesKey Words : 17-α-methyltestosterone, tilapia, Oreochromis niloticus, sex reversal