Korunmuş yağ ve balık unu ilavesinin dişi oğlaklarda büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of fish meal and protected fat supplemantation on growth performance of female kids
  1. Tez No: 185843
  2. Yazar: NURAY ÇULAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAFAK PULATSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKORUNMUŞ YAĞ VE BALIK UNU LAVES N N D Ş OĞLAKLARDA BÜYÜMEPERFORMANSI ÜZER NE ETK LERNuray ÇULAMOĞLUAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Şafak PULATSÜBu araştırma ile dişi oğlakların yoğun yem karmalarına korunmuş yağ ve balık unu ilavesinin yemtüketimleri ve büyüme üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Araştırma, her birinde 2-2.5 aylık yaştasütten yeni kesilmiş 4 adet dişi Akkeçi oğlağı bulunan 3 farklı grup üzerinden 56 gün süreyleyürütülmüştür. Araştırma süresince oğlaklar bireysel bölmelerde, kontrol grubunun yanı sıra, günde 10g balık unu ve 10 g korunmuş yağ ilavesiyle 2 ayrı muamele grubu oluşturulmuştur. Ad-libitum kuruyonca otu ve yoğun yem karmalarıyla beslenmişlerdir. Canlı ağırlıkları haftalık olarak, yemtüketimleri ise günlük olarak kaydedilmiştir. 2. periyotta metabolik büyüklük başına ham protein(HP) tüketimleri ve 3. periyotta da metabolik büyüklük başına metabolize olabilir enerji(ME) tüketimleri hariç gruplar arasında deneme süresince sonuçlar bakımından bir farkgözlenmemiştir. Balık unu veya korunmuş yağ ilave edilen gruplarda 2. periyotta metabolikbüyüklük başına ham protein (HP) tüketimleri ve 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisTHE EFFECTS OF FISH MEAL AND PROTECTED FATSUPPLEMANTATION ON GROWTH PERFORMANCE OF FEMALE KIDSNuray ÇULAMOĞLUAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Animal ScienceSupervisor: Assoc. Prof.Dr. Şafak PULATSÜAn experiment was conducted to determine the effects of fish meal and protected fatsupplementation on the feed intake and growth performance of suckling female Akkeçi goatkids.Twelve Akkeçi female kids ranged 2 to 2.5 months of age were randomly allocated toindividual pens for 3 experimental diets that were fed for 56 days. Experimental diets werecompromised: basal diet (control) based on the alfalfa hay and concentrate, basal diet plus 10g fish meal daily and basal diet plus 10 g commercial protected fat daily. All kids fed ad-libitum for alfalfa hay and concentrate separately. Body weight were recorded weekly andfeed intake were recorded daily.