Süt sığırlarının beslenmesinde rasyon enerji ve protein kaynağı ile duş uygulamasının yüksek sıcaklık altında süt verim ve kompozisyonuna etkileri
Effects of dietary energy and protein sources and sprinkler treatment on milk yield and milk composition of dairy cows under high temperature
  1. Tez No: 199954
  2. Yazar: UĞUR SERBESTER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU, PROF.DR. MURAT GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Zooloji, Veterinary Medicine, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Jüri : Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLU: Prof. Dr. Murat GÖRGÜLÜ: Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK: Prof. Dr. Behiç ÇOŞKUN: Yrd. Doç. Dr. A. Galip ÖNALBu çalışmada, süt sığırlarında sıcaklık stresine karşı yönetsel ve beslemeye dayalıtedbirlerin süt verim ve kompozisyonu ile bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisiincelenmiş ve bu amaçla 2002 ve 2003 yıllarında 4x4 Latin Kare deneme deseninde, 2x2faktöriyel düzende 3 deneme yürütülmüştür. 2002 yılında yürütülen Deneme 1 ve Deneme2'de sırasıyla duş+fan uygulaması ve rasyonda korunmuş yağ kullanılması (kuru maddebazında %2.54) ile duş+fan uygulaması ve rasyonda balık unu kullanılması (kuru maddebazında %3.67) incelenmiştir. 2003 yılında yürütülen Deneme 3'de ise yalnızca beslemeyedayalı tedbirler göz önünde bulundurularak rasyonda soya yağı (kuru madde bazında %3.81)ve balık unu kullanılmasının (kuru madde bazında %3.67) etkileri araştırılmıştır.Deneme 1 ve Deneme 2'de hayvan materyalinin 9 saat hafif düzeyde, 7 saat ise ortadüzeyde sıcaklık stresine maruz kaldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Jury : Prof. Dr. Hasan Rüştü KUTLU: Prof. Dr. Murat GÖRGÜLÜ: Prof. Dr. Kemal ÖZKÜTÜK: Prof. Dr. Behiç ÇOŞKUN: Asst. Prof. Dr. A. Galip ÖNALIn the present study three trials were conducted to evaluate effectiveness ofmanagement and nutritional practices on milk yield and composition, and physiologicalresponses of heat-stressed dairy cows. The experiments were carried out in 2x2 factorialarrangement in a 4x4 Latin Square design. In the first experiment, which were carried out in2002, sprinkler+fan (SF) and protected fat inclusion in the diet (PF, 2.54% on DM basis)were tested. In the second experiment, which were carried out in 2002, SF and fish mealinclusion (FM, 3.67% on DM basis) in the diet were tested. In the third experiment, whichwere carried out 2003, effects of soya bean oil (SBO, 3.81% on DM basis) and fish meal(FM, 3.67% on DM basis) inclusion in the diet were tested.In the experiment 1 and 2, the cows received mild heat stress for 9 h and moderateheat stres for 7 h.