Erken laktasyondaki süt ineklerinde korunmuş yağ kullanımının süt verimi, süt kompozisyonu ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of use of by-pass fat on milk yield, milk composition and some blood parameters in early lactation dairy cows
  1. Tez No: 604640
  2. Yazar: MURAT DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FİLYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada; palmitik asit (C16:0) içeriğince zengin korunmuş yağın erken laktasyondaki süt ineklerinde farklı dozlarda kullanımının süt verimi ve kompozisyonu ile bazı kan parametreleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Deneme doğumdan itibaren 70 gün sürmüştür. Denemedeki inekler doğumdan sonra ilk 3 günü doğumhanede geçirmişlerdir. Postpartum 4. günde bir önceki laktasyonun 305 günlük süt verimleri, laktasyon sayıları, yaşları ve ilk doğumlarına göre, biri kontrol grubu (KG) diğer ikisi deneme 250 (D250) ve 500 (D500) grubu olmak üzere 15'er baştan oluşan 3 gruba eşit olarak dağıtılmıştır. Gruplar toplam karma rasyon şeklinde hazırlanan temel bir rasyonla beslenmiştir. Araştırmada KG'na temel rasyon verilmiş, D250 ve D500 gruplarında temel rasyona ilave olarak sırasıyla; 250 g/gün/baş ve 500 g/gün/baş düzeyinde fraksiyone tip korunmuş yağ eklenmiştir. Korunmuş yağın ham yağ değeri en az %99'dur. Palm yağı içeriğinde, en az %85 palmitik asit (C16:0), en çok %5 stearik asit (C18:0) bulunmaktadır. Araştırma sonucunda, grupların kuru madde (KM) tüketimi etkilenmemiş olup (P>0.01), deneme gruplarında süt verimi, süt yağı, laktoz ve sütteki KM oranları artmıştır (P0.01). Elde edilen sonuçlara göre, süt verimi ve sütteki yağ oranını arttırmak için rasyona C16:0 içeriği zengin korunmuş yağ katılmasının olumlu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the use of different doses of by-pass fat rich in palmitic acid (C16:0) in early lactation dairy cows on milk yield and composition and some blood parameters were investigated. The duration of this trial is 70 days after parturition. The cows in this experiment were kept in the calving area for 3 days after calving and then placed into groups on the 4th day of postpartum. The cows in this trial were placed into groups according to 305-days milk yield, lactation number, age and whether they were primiparous or multiparous. Cows were divided into 3 groups as control group (KG) and trial 250 (D250) and trial 500 (D500). Each group consists of 15 cows. Cows were equally distributed to the groups. The groups were fed with a basic ration prepared as total mixed ration. In the study, the basic ration was given to 3 groups and fractionated type of bypass fat was added to the D250 and D500 groups in addition to basic ration. The crude fat value of the by-pass fat is at least 99%. By-pass fat contains at least 85% palmitic acid and up to 5% stearic acid (C18:0). In the conclusion of this research, dry matter (DM) intake of the groups was not affected (P>0.01) and milk yield, milk fat, lactose and DM ratios in milk were increased in the trial groups (P0.01). According to the results, it was found that adding palmitic acid rich by-pass fat to the ration can be an effective method to increase milk yield and milk fat ratio.