L3 de altmanifoldların diferensiyel geometrisi ve kinematiği üzerine
On differential geometry and kinematics of the submanifolds in l3
- Tez No: 185912
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KEMAL SAĞEL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
L3 DE ALTMANİFOLDLARIN DİFERENSİYEL GEOMETRİSİVE KİNEMATİĞİ ÜZERİNEYılmaz TUNÇERBu çalışma beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, 1-parametreli hareketler ve 1-parametreli homotetik hareketler üzerinemevcut yayınlar tanıtılmıştır.İkinci bölümde, n-boyutlu Öklid uzayında genel yüzey teorisi ile 1-parametreli homotetikhareketler ve özelikleri verilmiştir.Üçüncü bölümde, indeks=1 olan n-boyutlu yarı-Öklid uzayında genel yüzey teorisi ve 1-parametreli homotetik hareketler ve özelikleri verilmiştir.Dördüncü ve beşinci bölümler çalışmanın orijinal kısmıdır.Dördüncü bölümde, önce 3-boyutlu Öklid uzayında birim kürenin bir düzlem üzerinde dahasonra herhangi bir alt manifoldun düzlem üzerinde ve son olarak da herhangi iki altmanifoldun birbiri üzerinde pol eğrileri boyunca homotetik hareketi incelenmiş, bu hareketiçin gerekli şartlar belirlenmiş ve birer örnek verilmiştir.Beşinci bölümde, önce 3-boyutlu Lorentz uzayında hiperbolik kürenin bir timelike düzlemüzerinde daha sonra L3 de herhangi bir alt manifoldun düzlem üzerinde ve son olarak da L3de herhangi iki alt manifoldun birbiri üzerinde pol eğrileri boyunca homotetik hareketiincelenmiş, bu hareket için gerekli şartlar belirlenmiş ve birer örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ON DIFFERENTIAL GEOMETRY AND KINEMATICSOF THE SUBMANIFOLDS IN L3Yılmaz TUNÇERThis study contains five chapter.In first chapter, present articles on 1-parameter motions and 1-parameter homothetic motionsare introduced.In second chapter, in n-dimensional Euclid space, general surface theory and 1-parameterhomothetic motions and their properties are given.In third chapter, in n-dimensional semi-Euclid space with index=1, general surface theoryand 1-parameter homothetic motions and their properties are given.Fourth and fifth chapters are original part of this thesisIn fourth chapter, at first homothetic motion of unit sphere on tangent plane then homotheticmotion of any submanifold on its tangent plane and finally homothetic motion of any twosubmanifolds, upon another, along the pole curves are examined in 3-dimensional Euclidspace,In fifth chapter, at first homothetic motion of hyperbolic sphere on its tangent plane thenhomothetic motion of any submanifold on its tangent plane and finally homothetic motion ofany two submanifolds, upon another, along the pole curves are examined in 3-dimensionalLorentz space.