Ofis mekanlarında aydınlatma tekniklerinin değerlendirilmesi ve yorumlanması
- Tez No: 185977
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETTeknolojik alandaki değişim ve yeniliklerin daha çok insan hayatına ve mekanınayansıdığı şu zamanda; çalışma ortamını içinde barındıran ofis binalarında hempsikolojik hem de fiziksel olarak uygun koşulların sağlanması gerekliliği bilinen vekabul edilen bir gerçektir. Bu koşulların içerisinde en önemli olan görsel konfordur.Kullanıcılar ve mekan işlevi için uygun bir aydınlatma tekniği, mekanın rahatalgılanması ve çalışanlardan maksimum verim alınmasını sağlayacaktır.Tez kapsamında ofis binaları ve ofis binalarındaki mekan tipleri ile bu mekanlardauygulanması gerekli olan doğru aydınlatma şekilleri değerlendirilmiştir.Birinci bölümde ofis binalarının tarihsel oluşum süreci ve mekan tipleriaçıklanmaktadır.kinci bölümde aydınlatmanın nitelik ve nicelik kavramları ile mekanda uygulanmasıgereken aydınlatma tasarımları örnekler ile anlatılmıştır.Üçüncü bölümde genel bir değerlendirme yapılarak ofis mekanlarında uygulanmasıgereken aydınlatma sistemleri, kullanılan aydınlatma armatürleri ve bunlarınarasındaki bağlantı örnekler verilerek yorumlanmıştır.I
Özet (Çeviri)
SUMMARYToday while new technologies and the changes they bring are increasingly welcomedto our lifestyle and enviroment, it is a well known fact that the office buildingsshould both have psycologically and also physically suitable conditions. Amongthese conditions, visual comfort is of most importance.Right illumination methods, for the place function and the users, should be used notonly to obtain an easy understanding of the place but also to get the highestproductivity from the employees.In this thesis?s content, the right illumination types that must be used for the officebuildings, are evaluated.The first part adresses the the historical formation process, and the place types of theoffice buildings.In the second part qualitative and quantitative concepts of illumination, and theillumination designs that are suitable for the places are described with examples.The illumination systems that should be used in the Office buildings, and theillumination armatures that are used, and also the connection between them areexplained in general, in the third part, with examples.And finally in the conclusion part, the outcomes of the right application ofillumination principles to provide a visual comfort and an increase in workproductivity, is exposed.II