İhracat teşviklerinden yararlanmayı etkileyen faktörler (Kütahya merkez ilçede bir uygulama)
The factors effecting utilizations of export subsides (An application in Kütahya)
- Tez No: 185992
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA DURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması, ödemeler bilançosu açıklarını kapatmak için kullanılanve dışa dönük sanayileşme stratejilerinde önemli bir araç olan ihracat teşvikleri ileKOBİ'lerin bu teşviklerden yararlanma düzeylerine etki eden faktörlerin tespitiniinceleme konusu yapmıştır.Çalışmada KOBİ'lerin ihracat teşviklerinden yararlanma düzeylerine etkieden faktörler içerisinde KOBİ'lerin dış ticarete yönelik vizyonlarının ne ölçüdeetkili olduğu üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin ekonomisi içerisinde ağırlıklı biryere sahip olan KOBİ'lerin dış ticarete yönelmelerinin sağlanması ile dışödemeler bilançosunda ve diğer makro ekonomik dengeler üzerinde olumluetkiler meydana gelmesi beklenmektedir. KOBİ'lerin ihracat teşviklerinden azamiölçüde yararlanmalarını gerçekleştirecek politikaların seçiminde, en hızlı ve etkilideğişken olan dış ticarete yönelik vizyonları üzerinde durulması ile istenen etki enkısa sürede gerçekleşecektir.Bu çalışma Kütahya merkez ilçe örneğinde KOBİ'lerin ihracatteşviklerinde yararlanma düzeylerini tespit ederken KOBİ'lerin ihracatteşviklerinden yararlanma düzeyleri ile etki eden faktörler arasında doğrusal birilişki olduğunu varsayarak ilişkiyi çoklu doğrusal regresyon modeli yardımıylaincelemiştir. Yapılan analiz sonucunda KOBİ'lerin ihracat teşviklerindenyararlanma düzeyine etki eden faktörlerin içerisinde en anlamlı değişken olarak,KOBİ'lerin dış ticarete yönelik vizyonları olduğu saptanmış ve KOBİ'lerin ihracatteşviklerinden yararlanma düzeylerini arttırmak için bunun bir araç olarakkullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the export incentives which are important means ofindustrialisation strategies and used for compensating balance of payment deficitand tries to detect the factors which affect the level of small and mediumenterpriseses? benefit level from these incentives.This study also examines small and medim enterprises? vision of foreigntrade and its effect on small and medium enterprises? level of benefir from exportincentives. By leading SMEs to foreign trade, a positive trade can be seen onforeign balance of payment and macro economical balance. For SMEs? maximumbenefit from export incentives, foreign trade vision which is the most rapid andvariable should be examined and so demanded changes can be observed.In this study, it has been assumed that in Kütahya city center, there is aparallelism between the benefiting level of export incentives and the factors whichaffect these for SMEs and this paralel relationship has been examined by multipleregression. It has been found out that the most meaningful variable for SMEs?benifiting level of export incentives is directly related to their vision of foreigntrade and it has been used as a tool for their benefitting level of export incentives.