sektörel dış ticaret şirketleri ihracat modelinin Kütahya ilinde, çini sektöründe uygulanabilme imkanlarının araştırılması
The applicability Sectoral foreign trade firms' export model to the tile sector in Kutahya
  1. Tez No: 207557
  2. Yazar: TOLGA TORUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
KOB'ler Türkiye'de ve dünyada çok önemli bir yere sahiptir. stihdam oranlarındaki payları, toplam üretimdeki payları, yatırımlar içindeki oranları ve ihracattaki payları ile ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunurlar. Bu yüzden, KOB'lerin karsılastıkları sorunlar tespit edilerek, bu sorunların çözüme ulastırılması gerekmektedir. Arastırmada, çini sektöründe faaliyet gösteren KOB'lerin, pazarlama, üretim ve ihracatta karsılastıkları sorunların belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırmanın örneklemi üretici 50 isletmeden olusmakta olup, yüz yüze görüsme metoduyla anket uygulanmıstır. Elde edilen veriler analiz edilerek degerlendirilmistir. Arastırma sonuçlarına göre, anket kapsamındaki isletmelerin %26'sı düsük kapasite ile çalısmaktadır. Üretim kapasitelerinin düsük olma nedeni olarak %36,67 oranında finansman eksikligini ve %33,33 oranında talep yetersizligini görmektedirler. Anketteki isletmeler, üretim konusunda, %33,33 oranında üretim maliyetlerinin artmasını 1. sorun olarak, %24,33 oranında teknoloji yetersizligini 2. sorun olarak görmüslerdir. Arastırma sonuçlarına göre, anket kapsamındaki isletmelerin %45,26'sı dönemsel dalgalanmaları, %24,81'i ise rakipler arası fiyat farklılıklarını çini satıslarını en çok etkileyen faktörler olarak görmüslerdir. Ankete katılan isletmelerden %24,25'i satıs arttırma tekniklerinin yeterli düzeyde kullanılamamasını, %20,60'ı ise markaların pazarda tanınmıyor olmasını pazarlama konusunda yasanan sorunlar olarak belirlemislerdir. Arastırma sonuçlarına göre, anket kapsamındaki isletmelerin %46'sı ihracat yapmaktadır. Bu isletmelerden %38,77'si daha fazla kâr elde edebilmek için, %32,65'i ise dönemsel dalgalanmalara baglı iç pazardaki daralmalar nedeniyle ihracat yapmaktadır. hracat yapan bu isletmelerden %69,6'sı kendi imkan ve organizasyonu ile ihracat yapmaktadır. sletmelerin %98'i ihracat için küçük isletmelerin isbirligi yapmasının gerekliligine inanmakta ve %100'ü kurulacak bir SDTS içerisinde yer almak istemektedir. Ortak olma nedenleri arasında, SDTS'nin dıs pazar bulma ve tanıtımda daha etkin olacagı (%52,43), ihracat tecrübesinin artacagı (%14,63) ve tesviklerden yararlanma imkânının dogacagı (%12,19) inancı yatmaktadır. sletmelerin, ortak olmayı düsündügü SDTS'den en önemli beklentileri arasında, %22 oranıyla nakliye, depolama ve dagıtım konularında yardımcı olması, %20,33 oranıyla pazar bulması ve %16,67 oranıyla dıs pazar bilgisi saglaması gelmektedir. SDTS hakkında endise duyulan konular; %30,58 oranıyla siparislerin paylasımı konusunda sorunlar yasanacagı, %24,70 oranıyla katılımcı firmaların ürünleri arasındaki kalite ve standart farklılıklarının sorun olacagı, %24,70 oranıyla sirketin finansmanı sırasında sorunlar çıkacagıdır. Alınan siparislerin, isletmelerin üretim kapasitesine göre dagıtılması (%70), siparislerin dagıtılmasına yönelik endiseleri ortadan kaldırabilir. Ayrıca etkin bir denetim mekanizması kurulması (%39,34) ve teknoloji, üretim, pazarlama, mevzuat vb. konularda bilgi bankası olusturulması (%31,14), SDTS'ne, ortak olacak isletmelerce yapılan önerilerdend
Özet (Çeviri)
SME?S are very important in Turkey and in the world. They have huge ads on to the economy by their production shares, investment abilities, and occupation abilities and by their shares in exportation. For that reason exploring the problems of SME?s and finding solutions to those problems are very important. In the study, exploring the production, marketing and exporting problems of SME?s, taken as the goal. Research set consisted of 50 SME?s and surveys applied during the planed meetings. All the data?s are analyzed by spss 11.0. As seen in the study, %26 of all attendants SME?s make production in low capacity. For their opinion low capacity caused by, lack of financial abilities (%36.67) and insufficient demand (%33.33). %33.33 of SME?s which answered the survey also believe that for production problems, high production expenses and %24.4 of SME?s believe insufficient technologies and the major problems. According to research results, %45.26 believes seasonal differences affect the sales of tiles most. %24.25 of SME does also believe insufficient sales increasing activities and %20.60 of them believe unknown brand name at the market, are the marketing problems of SME?s. Due to research %46 of these SME?s export tile. %38.77 of these SME's export because of bigger profits and decrease at market shares. %69.6 of SME?s export by using their abilities and their export companies. %98 of all SME?s believed to come together and be more powerful and %100 of the companies wants to be a part of sectoral foreign trade firms in the future. The reasons to become a partner at sectoral foreign trade firms are the possibilities of finding new markets (%52.43), the increase of exportation ability, %24.63 and the future possibilities to use the substantiate. Companies mostly like to have help in transportation, stocking, and distribution (%22), finding new markets (%20.33) and having more information about the markets (16.67). Also on the other hand there are some disagreements about sectoral foreign trade firms, these are; unequal demand shares between the partners (30.58), the differences between the quality and the standards of tiles (24.70) and the lack investment opportunities (24.70) are the main concerns. Distributing the demands according to the capacities of the companies may solve the problems (%70). On the other hand effective auditing will also solve some of the problems (%39.34) and developing an information bank about producing, marketing and selling (%31.14) may also solve the problems about sectoral foreign trade firms