KOBİ'lerde kalite sistemlerinin incelenmesi ve Kütahya organize sanayisinde bir uygulama
Analysis of quality systems in small and medium enterprises (SEMs) and in Kutahya industrial zone
  1. Tez No: 186024
  2. Yazar: YUSUF MURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
KOB 'LERDE KAL TE S STEMLER N N NCELENMES VE KÜTAHYAORGAN ZE SANAY S NDE B R UYGULAMAYusuf MURATÖZETYapılan bu çalışmada; KOB 'ler genel olarak incelenmiş; makro ve mikroekonomiye olan etkileri ele alınmıştır. KOB 'ler de uygulanan kalite sistemleri veuygulanma seviyeleri araştırılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, KOB 'lerin tanımı, ülkemiz deki durumları, zayıfve kuvvetli yönleri; kalitenin özellikleri, nicelikleri incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde, kalitenin farklı yönleri ele alınmıştır. ISO 9000 veKOB 'lerin arasındaki bağlantı, Toplam Kalite Yönetimini, ISO 9000,kalite standartları,kalite güvencelerinin tanımı yapılmıştır. Dünyada ve Türkiye'deki kalitenin tarihigelişimi, KOB ' ler deki ISO 9000 uygulamasının olumlu ve olumsuz yönleriincelenmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde KOB 'lerin ISO 9000'le uyumluluğuincelenmiştir. Diğer yandan; Kalite standartları ve KOB 'lerin genel özelliğiincelenmiştir. KOB 'ler deki kalite standartları ve uygulanışı ele alınmış, Toplam kaliteyönetimi ve ISO 9000'nin KOB 'lerde ve KOB 'lerin stratejilerinde nasıl uygulandığıkonusu incelenmiştir. KOB 'lerin başarılı olma durumları ve karşılaştıkları güçlüklerele alınmıştır.KOB 'lerde kalite sistemlerinin incelendiği dördüncü bölümde,15 KOB 'yeanket uygulanmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek için ki-kare χ2 testi uygulanmış veulaşılan bulgular yorumlanarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF QUALITIY SYSTEMS IN SMALL AND MEDIUMENTERPRISES (SEMs) AND IN KUTAHYA INDUSTRIAL ZONEYusuf MURATABSTRACTThe main object of this study is to, Small And Medium Business(KOB ) whichhave important effects on macroeconomics and microeconomics and also analysed thekobi?s . To more clearly talk about the processing of quality system at kobi?s , in thefirst part I had started with the definition of Small And Medium Business, and I hadanalysed their quantitive and qualitative özelliklerini , their positians in our country andtheir strangness and weaknesses.In the second part of study, analysed in detail the quality in many differentways.In the part which starts with the definition of quality safety , ISO 9000 qualitystandards , total quality management and the relation between Small And MediumBusiness and ISO 9000 . And analysed in detail the historical development of qualitystandards in Turkey and in the world , the effecting of the possible advantages anddisadvantages of ISO 9000 to the Small And Medium Business.In the third part of study, started with giving informations about ISO 9000workings and Small And Medium Business .And continued with analysing the generalfeature of Small And Medium Business and quality standards , and also the applying ofquality standards to the Small And Medium Business . analysed how the total qualitymanagement and ISO 9000 are applied to the Small And Medium Business and thestrategies about it. And also talked about the factors that effects the success of SmallAnd Medium Business and the problems they face.Survey research has been applied at 15 small and medium business at Kütahyaorganization ındustry. In analysing hypoteses of the study; ki-kare χ2 analysis havebeen used.And finding search commented some suggestion to be founded.