KOBİ'lerde kalite güvence sistemleri ISO 9002 ve bir uygulama
Quality insurance systems in small-medium sized firms, ISO 9002 and a case study
- Tez No: 61632
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILMAZ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Dünyadaki baş döndürücü değişim süreci içinde yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabette temel kavramın müşteri tatmininin sağlanması olduğu gerçeği tartışmasız kabul ediliyor. îş dünyasının önde gelen kuruluşları, müşteri tatmini sağlamanın yolunun Toplam Kalite Yönetiminden geçtiğini gördüler. Toplam Kalite Yönetim felsefesini kavramakta İSO 9000 Kalite Güvence Sistemlerinin çok önemli bir basamaktır. l Ocak 1996 tarihi itibariyla yürürlüğe giren GB'de İSO 9000 Kalite Güvence Sisteminin“Vize”kadar önem kazanması, kuruluşlarımızı bu yönde çalışmaya şevketti. GB'nin etkisini ilk hissedecek kuruluşların başında da KOBl'ler gelmektedir. İSO 9000 kalite standartları firmaların uygulayacakları kalite sistemlerinde ne gibi şartlar aradığını belirtir. Çalışan işçi sayısına, sektöre, Organizasyon yapısına bağlı olmaksızın her firmanın temel disiplinlerinin bir tanımı, ürün veya hizmetlerin müşteri ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan prosedürlerden ibarettir. TS - İSO 9002: Kalite sistemleri - üretim ve tesiste kalite güvencesi modeli: Standardda, TS - İSO 9004'teki üretim aşamasından tesis aşamasına kadar tüm kalite sistemi elemanları vardır. İSO 9002 kalite güvencesi standartlarının firmaya tatbikinde kalite sistem gereklilikleriyle gerçekleşebilecektir. Gelirin daha dengeli dağılımı, sosyal huzursuzlukların en aza indirilmesi, bölgeler arası farklılıkların giderilmesi her zaman güçlü bir orta sınıfın varlığı ile mümkündür. Güçlü Orta sınıfta güçlü KOBl'ler demektir. Güçlü KOBÎ'ler rekabette başarılı ve İSO 9000 Kalite Güvencesi Sistemini tatbiki ile gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the variation period causing giddiness in the world a dense competition is being lived. In this competition it is accepted without negotiation that the base concept is to obtain the satisfaction of the customer. The chief foundations of the business world saw that the way of obtainin customer satisfaction was passing through the total quality management. ISO 9000 Quality Security Systems are a very important step in comprehension the total Quality Management philosophy. The ISO 9000 Qulity Security System in Customs Unity that has been come into force in 1 January 1996 that has been as important as visa has dispatched our establishments to work in this way. At the beginning of the establishments that will first feel the effect of the Custams Unity KOBl es come. ISO 9000 quality standards point out that what kind of conditions the firms will carry out in quality systems. Without depending on the number of working worker, sector, Organization way, a definition of the principle disciplines of every firm consists of the procedures which obtain the product or to get the needs the customers services TS - ISO 9002: Quality Systems - Quality security model in production and establishment: The standard has all the quality system elements from the production rank to establishment rank in the TS - ISO 9004. The ISO 9002 quality security, In applying the standards of it to the firm, will be realized by the quality system necessities. The more balanced dispersion of the income, the reducing the social troubles to the least, removing the differences between the regions is possible with the existence of a strong middle-class everytime. And a strong middle-class, is meant a strong KOBt es. Strong KOBl es succesful in competition will be realized by the application of the ISO 9000 Quality Security System.