Özel ilköğretim okullarında ikinci yabancı dil öğretimi
Second foreign language teaching at private primary school
  1. Tez No: 186052
  2. Yazar: ERTAN KARAPİRİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Karapirinler, Ertan, Özel lköğretim Okullarında kinci Yabancı DilÖğretimi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr.M.Osman Toklu, 169 s.Bu çalışmanın amacı; ilköğretim düzeyinde ülkemizde sürdürülmekteolan ikinci yabancı dil öğretimi hakkında genel bir durum saptamasıyapmaktır. Bu amaca yönelik olarak özel ilköğretim okullarında biryabancı dili daha önceden öğrenmeye başlamış ve halen bu öğrenimedevam eden öğrenciler için ilköğretimin belli bir aşamasından itibarenuygulanmaya başlanan ikinci yabancı dil öğretiminin ana ilkeleri,amaçları, hedefleri ve uygulama esasları araştırılmıştır.Ankara ilinde ikinci yabancı dil öğretimi yapan özel ilköğretimokullarıyla sınırlı olan çalışmada öncelikle genel öğrenme ve öğretmekuramlarından bahsedilmiş, bu kuramların yabancı dil öğretimineyaptığı etkiler üzerinde durulmuş, yabancı dil öğretiminde kullanılanyöntem ve yaklaşımlar açıklanarak dil öğretiminde yöntem seçimininönemi vurgulanmıştır. Ayrıca yabancı dil derslerinde uygulanan öğretimtekniklerinden söz edilmiş, çocuklarda yabancı dil öğretiminingerçekleşme aşamaları incelenmiş ve ikinci yabancı dil öğretimetkinliklerinin çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın amacına yönelik olarak geliştirilen anketle; söz konusuilköğretim okullarında ikinci yabancı dil derslerini yürütmekle görevliöğretmenlerin tutum ve görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır.Özel ilköğretim okullarında, genellikle lisans düzeyinde eğitimesahip, öğretmenlik deneyimi az, sık işyeri değiştirmek zorunda kalanikinci yabancı dil öğretmenlerinin görev yaptığı belirlenmiştir. Sözkonusu öğretiminin ?Ortak Avrupa Dil Öğretim Çerçeve Planı? esasalınarak, genellikle haftada 2 ders saati süreyle, başta ? letişimselYaklaşım? ve ?Tüm Fiziksel Tepki Yöntemi? olmak üzere birinci yabancıdil öğretiminde kullanılanlarla benzerlik gösteren yabancı dil öğretimyöntem, yaklaşım, teknik ve etkinlikleri kullanılarak yürütüldüğüsaptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Karapirinler, Ertan, Second Foreign Language Teaching At PrivatePrimary School, Master?s Thesis, Advisor : Prof.M.Osman Toklu, 169 p.The object of this study is to determine the general condition ofprimary school level second foreign language teaching in our country.For this reason, principles, objectives and application basics of secondforeign language teaching -practiced at a certain level for the studentswho have already started and still have been learning a foreignlanguage- in private primary schools, have been examined.In the study, which was limited to the private primary schools ofAnkara where second foreign language teaching is being practiced,primarily; general learning and teaching theories and their effects onforeign language teaching were mentioned; methods and approacheswere explained, and the importance of choosing a foreign languageteaching theory was emphasized. Moreover, teaching techniques usedin classes were mentioned; foreign language teaching stages with kids,and the framework of activities has been tried to be drawn.With the questionnaire developed according to the objective of thestudy, the attitudes and opinions of second foreign language classteachers of related primary schools have been tried to be determined.It has been found that, in private primary schools, there are teachersgenerally with bachelor?s degree -but with low teaching experience-,and having to shift jobs frequently. The teaching system, in question, isfound to be carried out -based on ?Common European Framework forLanguage Teaching?-generally through 2 class hours a week, using -basically ?Communicative Approach? and ?Total Physical Response?-foreign language teaching methods, approaches, techniques andactivities bearing similarities to the ones used in first languageteaching.