Türkçe ve Çince'nin ses yapıları açısından karşılaştırılması
Comparison of Turkish and Chinese language in respect of their phonetic structures
  1. Tez No: 186053
  2. Yazar: SİMAY ERDEN TUĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Türkçe Ve Çince'nin Ses Yapıları Açısından Karşılaştırılması? adlıtezimizde, Çince öğrenen Türk öğrencilerin Çince'nin sesletimin de karşılaştıklarıgüçlükler nelerdir ve nasıl giderilebilir sorularına yanıt aramak amacıgüdülmüştür.Çalışmamızın giriş bölümünde ?Ayrımsal-Karşılaştırmalı Dilbilim,Sesbilim, Ses Bilgisi, Sesbirim, Olumsuz Aktarım-Olumsuz Aktarım Yanlışları veYanlış Çözümlemesi? gibi konulara bilgi vermek amacı ile kısaca değinilmiştir.Tezimizin ilk bölümünde, Türkçe ve Çince'nin sesleri ve ses yapıları detaylıolarak incelenmiştir.Tezimizin ikinci bölümünde, Türkçe ve Çince'nin ses yapılarının benzer vefarklı yönleri belirlenmeye çalışılmıştır.Tezimizin uygulama olarak yapılan üçüncü bölümünde, AnkaraÜniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sinoloji Anabilimdalı birinci, ikinci,üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin ses kayıtları ve anketleri değerlendirilmişve sesletimde yapılan hatalar açıklanmıştır.Tezimizin sonuç bölümünde, Çince'nin ses yapılarının iletişim kurmadaneden önemli olduğu, sesletimde yapılan hatalara yönelik yorumlar ve öneriler yeralmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled ?Comparison of Turkish and Chinese Languages inrespect of their phonetic structures?, we aim at answering the questions on whatdifficulties are encountered in Chinese articulation by Turkish students learningChinese and how these difficulties can be removed.In the introduction part of our study, we, in order to furnish information,briefly deal with the subjects such as ?Contrastive and Comparative Linguistics,Phonology, Phonetics, Phoneme, Negative Transfer - Negative Transfer Errorsand Error Analysis.?In the first part of our thesis, Turkish and Chinese sounds and phoneticstructures are examined in detail. In the second part of our thesis, we tried todetermine the similar and different aspects of phonetic structures of Turkish andChinese Languages.In the third part of our thesis, the practical part, the sound records andsurveys of the fist, second, third and senior years students in Sinology Department,Faculty of History and Geography, Ankara University are evaluated and the errorsmade in articulation are explained.In the final part of our thesis, the issues such as why Chinese phoneticstructures are important in communicating, and the comments and suggestions onthe errors made in articulation are found.