Din öğretiminde yeni yaklaşımlar çerçevesinde ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi öğretim programlarının incelenmesi
A study of primary education religious culture and ethics course curriculum in the context of new approaches in religious education
- Tez No: 186067
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bil. Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son dönemlerde din eğitimi alanında yaşanan dünyadaki programgeliştirme çabalarının etkisi, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersprogramı üzerinde de hissedilmektedir. Din alanındaki bilimsel çalışmaların, diniyeniden anlama çabalarının ve Türkiye'nin içinde bulunduğu özel kültürel ve dinîşartların programın hazırlanması aşamasında etkili olduğu görülmektedir.Bu araştırmanın amacı, dünyanın çeşitli ülkelerinde din öğretimialanında ortaya konulmuş din öğretimi yaklaşımlarını tespit ederek, Türkiye'dedin eğitimi bilimi ve ilahiyat alanındaki bilimsel gelişmelerin din öğretimialanındaki arayışlara katkısı ile ortaya çıkan İlköğretim Din Kültürü ve AhlakBilgisi dersi öğretim programını bu tespitler doğrultusunda değerlendirmek vearalarındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır.Araştırmanın ilk bölümünde din öğretimi konusundaki farklı yaklaşımlar,eleştirilen ve tercih edilen yönleri dikkate alınarak tanıtılmıştır.İkinci bölümünde ise İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretimprogramı incelenerek programın temel anlayışı, amaçları, içeriği ve uygulamasüreçleri ile din öğretimindeki yeni yaklaşımlar arasındaki benzerlikler ya dafarklılıklar örnekler verilerek ortaya konmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde, araştırma ile elde edilen bulgular maddeler halindesunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The influence of recent program improvement efforts worldwide overreligious education is also felt over the curriculum of religious culture and ethicscourse in primary schools. It is seen that scientific studies on religion, new effortsto understand religion and special cultural and religious circumstances in Turkeyare influential on the preparation of this curriculum.The purpose of this study is to determine religious education approaches indifferent countries and evaluate the curriculum of religious culture and ethicscourse in primary schools emerged as a result of contribution of scientificimprovements in the science of religious education and theology to scientificresearch efforts in Turkey and determine similarities and differences among themin parallel with these approaches.In the first part of study, different approaches about religious educationwere indicated by considering criticized and preferred points of approaches.Second part of study struggles to demonstrate the essential understanding,aims, content and practicing process of curriculum and new approaches inreligious education with similarities and differences among approaches by samplesthrough the analysis of religion and moral education in primary schools.In the conclusion part, findings gathered through research were presentedin items.