Avrupa Birliği'nin son genişlemesinin birlik dış politikasına etkileri
The impact of the recent enlargement of the European Union to its foreign policy
  1. Tez No: 186071
  2. Yazar: MEHMET ALİ ARIKBUKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZETAvrupa Birliği beşinci genişlemesini 1 Mayıs 2004'te tamamlamıştır. Bu genişlemesonunda, AB'nin üye sayısı 15'ten, 25'e çıkmıştır. AB'nin beşinci genişlemesi birçokpolitikayı etkileyecektir. Genişlemeden etkilenecek politikaların başında ODGP gelmektedir.Genişleme aynı zamanda AB'nin en önemli dış politika aracıdır. AB, genişleme sayesindeAvrupa kıtasını demokratikleştirmiş ve istikrara kavuşturmuştur. Aday ülkelere üyelikperspektifinin verilmesi, demokratikleşme için gereken reformların gerçekleştirilmesi içingerekli olan motivasyonu sağlamıştır. Ancak bundan sonra bu kadar kapsamlı bir genişlemegerçekleşmeyecektir. Avrupa Birliği, çevrenin demokratikleştirilmesini AKP ilegerçekleştirmeye çalışacaktır. Bu noktada bazı sorunlar yaşanması olasılığı bulunmaktadır.Üyelik pespektifi olmadan, reformların gerçekleştirilmesi için gerekli motivasyonsağlanamayacaktır.Genişlemenin ardından AB dış politikası olumsuz etkilenecektir. ODGP'ninhükümetlerarası yapısından dolayı 25 üyeli AB, karar alma sürecinde zorluklarlakarşılaşacaktır. AB'ye yeni katılan üyeler, ABD'yi güvenlik garantisi olarak görmektedirlerbundan dolayı genişlemenin ardından, AB içerisindeki Atlantikçi kamp güçlenmiştir. Bu dagelecekte ODGP'de bölünmelerin yaşanmasına yol açacaktır. Olası bölünmenin ilk işaretleriIrak Savaşı'nda yaşanmıştır, üye devletler Irak konusunda ortak bir pozisyonbelirleyememişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFifth enlargement of the European Union has been completed on 1 May 2004. Thenumber of EU members has increased from 15 to 25, at the end of this enlargement process.EU policies will be affected from the fifth enlargement of the EU. Common Foreign andSecurity Policy (CFSP) is the most important policy of the EU, which will be affected fromthe enlargement. At the same time, enlargement is the most important foreign policyinstrument of the European Union. EU democratized and stabilized the Europe by the help ofthe enlargement. Perspective of the accession was the most important motivation for thecandidate states to fulfill the reforms. On the other hand, EU will try to democratize and tostabilize the periphery by the European Neighbourhood Policy (ENP) in the future. At thispoint, there is a possibility to meet with some problems because EU will try to democratizeand stabilize the periphery without the perspective and motivation of the accession.EU foreign policy will be affected negatively from the enlargement. Decision makingprocess of the foreign policy in EU 25 will be more difficult, because of theintergovernmental structure of the CFSP. New members of the EU are perceiving the USA asthe guaranty of their securities so they are Atlanticist. Atlanticist camp in the EU got strongafter the enlargement. This camp will cause problems in the CFSP in the future. First signs ofthe probable seperation in CFSP, was seen in the Iraq War. Member states couldn?t determinea common position about the Iraq War.