Hacivat ile Karagöz piyeslerinde komik ve uyumsuz dilsel öğeler
The comical and aburd linguistic features in Hacivat and Karagöz plays
- Tez No: 186168
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ KÜZECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma; tiyatro alanında Türkiye'deki uyumsuzluk kavramınınuyumsuz tiyatroyla değil, asırlardır bu topraklarda oynatılan bir gölge oyunu olanKaragöz'den kaynaklandığını ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaççerçevesinde Hacivat ile Karagöz piyeslerindeki komik ve uyumsuz olan dilselözelliklerin kullanımı belirlenerek, uyumsuz tiyatronun özellikleriylekarşılaştırılmıştır. İnceleme konusu itibariyle, tiyatroyla ilgili birçok kavramincelenmiş uyumsuz tiyatro ve Karagöz'de bu kavramlar aranmıştır.Çalışma sonunda; Hacivat ile Karagöz piyeslerinde pek çok komik veuyumsuz özellik olduğu bulgularına erişilmiştir. Bu özelliklerin, karşılaştırmasonucunda uyumsuz tiyatroyla aynı olduğu görülmüştür. Bu aynı oluş,uyumsuzluk kavramının ülkemizdeki tarihçesi hakkında, fikirler verecektir.İnceleme konusundan dolayı uyumsuz tiyatro ve Karagöz'de aranan tiyatroylailgili kavramlar tezde örnek ve ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Bu çalışma aynızamanda Türk toplumuna ayna tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to reveal that the concept of absurdity inTurkey does not result from the absurd theater but from Karagöz, a musical ofshade played for ages in this country. In this framework, determined the usage ofthe absurd and comical linguistic features in Hacivat and Karagöz plays, theseusages are compared with the features of the absurd theater. By the definition ofthe subject, many a concept is studied and searched in absurd theater and Karagözalike.At the end of this study; we see that there are many absurd and comicalfindings in Hacivat and Karagöz plays. The features at the end of the study are thesame as those in the absurd theater. This sameness gives us information about thethe history of the absurdity in our country.The concepts of absurd theater and those searched in Karagöz are stated inthe thesis with examples and details. This work will shed light to the Turkishcommunity.