Avrupa Birliği 2004 genişlemesinin KOBİ'ler üzerindeki olası ekonomik etkileri
The economic impacts of the EU's 2004 enlargement on SMEs
  1. Tez No: 186320
  2. Yazar: ÖZLEM YONAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MENDERES ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Uluslararası İlişkiler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde Avrupa Birliği 2004 genişlemesinin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler(KOBİ) üzerindeki olası ekonomik etkileri konusu işlenmiştir. Avrupa Birliği 1 Mayıs2004'te tarihindeki en büyük ve en zorlu genişlemesini gerçekleştirmiştir.Avrupa Birliği, 2004 Genişlemesini planlarken Avrupa kıtasınınbölünmüşlüğüne son vermeyi ve Orta ve Doğu Avrupa Ülkelerinin demokrasi ve serbestpiyasa ekonomisine geçmesini sağlayarak istikrarsızlığa yol açabilecek tüm unsurlarınengellenmesini amaçlamıştır.Dünyada tüm ülkeler KOBİ'lerin öneminin farkına varmıştır ve gün geçtikçeekonomideki önemleri de artmaktadır. Çünkü KOBİ bir ülkeye istihdam yaratma,bölgesel kalkınma ve yerel kalkınma gibi hem ekonomik hemde sosyal yönden oldukçaönemli getirileri vardır. Avrupa Birliği genişlemesinin ekonomik etkileri ele alınırkenekonomilerin vazgeçilmez unsurlarından biri olan, KOBİ'lerin bu genişlemelerden nasıletkilendiğinin incelenmesi kanımızca oldukça doğru olacaktır.Sonuç olarak, KOBİ'lerin ekonomideki etkisi yadsınamaz şekilde ortadadır. Butez çerçevesinde 2004 genişlemesinin KOBİ'ler üzerindeki ekonomik etkileri analizedilecektir.
Özet (Çeviri)
The Economic Impacts of the European Union?s 2004 Enlargement on SMEs is thesubject of this thesis. The European Union implemented the biggest and compulsiveenlargement in its history.European Union?s aim is to prevent giving rise to instability by providing the unityof the continent and ensuring the transfer of CEECs to free market economy anddemocracy.All of the countries realised the importance of SMEs and their importance isincreasing day by day. SMEs have positive effects both socially and economically to aeconomy by the creating employment opportunities, regional and local development.While studying the economic impact of enlargement, the impact on SMEs should bestudied.Finally, the effects of SMEs to an economy is an undeniable fact. The economicimpacts of the 2004 Enlargement on SMEs will be studied and analysed through out thethesis.