A legal approach to the Greek Turkish continental shelf dispute at the Aegean Sea
Ege Denizin'de Tük-Yunan kıta sahanlığı anlaşmazlığına Hukuki bir yaklaşım
  1. Tez No: 186321
  2. Yazar: NEVİN ASLI TOPPARE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması Türkiye ve Yunanistan arasındakı en zorluanlaşmazlıklardan biri olan, Ege Denizi'nde kıta sahanlığının iki ülke arasındasınırlandırılmasını ele almaktadır. Bu çalışma, anlaşmazlığın içeriğini, Türk ve Yunanhükümetlerinin konuya yaklaşımlarını ve uygulanabilecek uluslararası hukuk kurallarınıortaya koymakla beraber, her iki taraf için de adil ve hakkaniyete dayalı kalıcı bir çözümönerisi sunmayı da amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master?s thesis aims to analyze, in detail, the issue of the delimitation of thecontinental shelf areas in the Aegean Sea, which can be accepted as one of the mostchallenging disputes between Greece and Turkey. This research, while analyzing thenature of the dispute, the approaches of Greek and Turkish governments respectively andthe applicable international legal rules, also aims to provide a permanent settlementproposal that would be fair and equitable to both sides.