Dr. Nazım Bey'in siyasi yaşamı
Dr. Nazım's political life
- Tez No: 186353
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETİttihat ve Terakki Partisi'nin Türkiye'nin demokrasi tarihinde önemli bir yeri olmuştur.Partinin işleyişinde ağırlıklı olarak komitacı sistem görülmektedir. İşte, bu yapı içerisindeözellikle komitacılığı ile en ön plana çıkan birkaç karakterden biri de Dr. Nazım Bey'dir.Selanikli olan Nazım , Tıp Fakültesinde okurken, İttihat ve Terakki'ye katılmış, 1893yılında Paris'e gitmiş ve 14 yıl Cemiyetin gelişmesi için çalışmıştır. 1907 yılında Selanikve İzmir'e geçmiş, oralarda Meşrutiyet Yönetimi'nin yeniden kurulması için gayretgöstermiş ve 1908'de bunu başaran ekibin en önde gelenlerinden olmuştur.I. Dünya Savaşının sonuna kadar Parti'nin İdare Meclisi Üyeliği yapmış, verilen tümkararlarda ağırlığı olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu savaşı kaybedince, Almanya'yakaçmış, değişik ülkelerde dört yıl geçirdikten sonra, yurda dönmüş ve 1926'da, Atatürk'esuikast teşebbüsü ile suçlanıp idam edilmiştir. İttihat ve Terakki Partisi'nin arşiviolmadığından ötürü, hayatı boyunca tam dört kez idama mahkum edilmiş Dr. NazımBey'in siyasi hayatı ile ilgili bu çalışma, çok kısıtlı sayıdaki kaynaktan yararlanılarakyapılmıştır.Anahtar Kelime: - İttihat ve Terakki- Meşrutiyet3
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Union and Progress Party has played an important role in Turkey?s democracy. TheParty has functioned primarily with a komitacı system where Dr. Nazım Bey is one of themain characters. Nazım Bey who is from Thessaloniki teamed with the Union and ProgressParty as he was a student at the medical school. He went to Paris in 1893 and worked forthe development of the Party for 14 years. During 1908 he was in Thessaloniki and Izmirwhere he was one of the main persons to help recreate the management and administrationof Meşrutiyet.He was a member of the administrative comitee of The Party until the end of World War Iand had a lot of influence on all of the Party?s decisions. As The Ottoman Empire lost thewar, he fled to Germany and after spending 4 years in various European countries hereturned to his homeland. In 1926 he was accused of an attemp on the life of Ataturk andwas executed. Because The Union and Progress Party did not have any archieves this workon Dr. Nazım Bey?s political life is based on very few and limited sources.