A study about the monetary policy rule of the central bank of the Republic of Turkey in the implicit inflation targeting framework
Örtülü enflasyon hedeflemesi çerçevesinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın para politikası kuralı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 186356
  2. Yazar: ŞERİFE DEMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde sunulan çalışmanın amacı başlıca iki soruya cevap vermektir: Birincisi, TürkiyeCumhuriyet Merkez Bankası (TCMB veya Merkez Bankası) son dört yılda fiyat istikrarı,örtülü enflasyon hedeflemesi ve dalgalı kur rejimine yönelik taahhütleriyle tutarlı bir politikaizledi mi? İkincisi, eğer izlediyse bu kural, orjinal Taylor kuralına ne ölçüde benzemekteydi?Çalışmada, bu sorulara verilebilecek yanıtları araştırmak üzere geriye dönük bir parapolitikası kuralı modeli oluşturulmuş ve daha sonra ekonometrik tahmin sürecine tabitutulmuştur. Model söz konusu dönem için anlamlı sonuçlar vermiştir. Bulgular, 2001yılından sonra enflasyon oranının TCMB'nin taahhütleri doğrultusunda tepkide bulunduğutemel bir gösterge olmaya devam ettiğini, ancak son yıllara gelindiğinde ise reel döviz kuruhareketlerinin ve cari işlemler açığının da para politikası kuralında artan bir önem kazandığınıdestekler niteliktedir. Bu nedenle, bu tez TCMB'nin basit bir Taylor kuralına bağlı kalmakyerine, enflasyon oranının yanı sıra reel döviz kurunu ve cari işlem açığını da gözetenfarklılaştırılmış bir politika kuralı izlemiş olabileceğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The gist of the study presented in this thesis is to provide an answer mainly totwo questions: First; whether in the last four years the Central Bank of the Republicof Turkey (CBRT or Central Bank) has followed a monetary policy rule consistentwith its commitments about price stability objectives, implicit inflation targetingregime and floating exchange rate. Second one is if it has done to what extend thisrule has resembled the original Taylor rule. In the study, to investigate the answer tothese questions a backward-looking model for a monetary policy rule is describedand is subjected to an econometric estimation process. It yields significant results forthe interval between 2001 and 2005. In a summary, the findings support that whileafter 2001 the inflation rate has continued to be a dominant indicator to which theCBRT reacted consistent with its commitments, coming to the current years the realexchange rate (RER) movements and current account deficit have gained anincreasing significance in monetary policy rule. Hence, the thesis argues that insteadof being tied to a simple Taylor rule, the CBRT might have adopted a differentiatedpolicy rule where it has concerned RER and current account deficit beside the rate ofinflation.