The effects of private schools on public school achievement
Özel okulların devlet okulu başarısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 186357
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, özel okulların, devlet okullarının niteliği üzerindeki etkileriniincelemiştir. Özellikle zorunlu eğitimin 1997 yılında kesintisiz sekiz yılaçıkarılmasından sonra, Türk eğitim sisteminde, özel okulların payı devamlı olarakartmaktadır. Hükümetin özel okulların teşvik edilmesini amaçlayan yenidüzenlemeler üzerinde çalışması, özel okul payının ileride daha fazla artmasına yolaçacak ve özel ile devlet okulları arasındaki ilişki daha da önem kazanacaktır.Bu çalışmada, 2003 yılı için Türkiye'de özel okulların, Öğrenci Seçme Sınavıile ölçülen devlet liseleri başarısı üzerideki etkisi incelenmiştir. Gerek özel okulagiden öğrenci yüzdesi gerekse bunun alternatifi olarak kullanılan özel okul yüzdesiiçsel değişkenler olarak kullanılmıştır. Bir önceki yıl özel okul başarısı iki aşamalımodeli belirlemek için kullanılmıştır. Deneysel bulgular özel okulların devlet okulubaşarısı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the effects of private schooling on public school quality.The share of private schools in Turkish education system has been continuouslyincreasing especially after the extension of compulsory primary education touninterrupted eight years in 1997. While new regulations are being considered by thegovernment regarding encouraging private schooling, the share of private schoolswill increase and the importance of the relationship between private and publiceducation will also increase.In this study, the effects of private schools on public high schoolachievement, which is measured by Student Selection Examination (ÖSS), in 2003 inTurkey are estimated. Both the percentage of students attending private schools andalternative of it, the percentage of private schools, are treated as endogenousvariables in the model. Private school achievement in previous year is used toidentify a two-stage model. The empirical results showed that private schools havenegative effect on public school achievement.