İlköğretim kurumlarında yönetici ve rehber öğretmenlerin görev bilinçlilik düzeyleri
Duty-conscionsness levels of managers and guiding teachers at primary schools
- Tez No: 186448
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmanın yapılış amacı; ilköğretim kurumlarında görev alan yönetici ve rehberöğretmenlerin görev bilinçlilik düzeylerinin hangi boyutta olduğununbelirlenmesidir.Araştırma İstanbul ilinin iki farklı ilçesinde bulunan özel ve resmi ilköğretimkurumlarında görev alan toplam 130 kişiden oluşan (yönetici, öğretmen ve rehberöğretmenlere) örneklem gruba uygulanmıştır.Likert ölçeğinde hazırlanan anket örneklem gruba uygulanmış olup, anketingüvenirliliği ölçülmüştür. Anket içerisinde yer alan soruların frekans ve yüzdedağılımları tek tek alınmıştır. Hipotezlerin analizine yönelik olarak tek yönlüvaryans ( ANOVA ) analizi, One Sample t testi, Kruskal Wallis-H testi, OneSample Kolmograv test teknikleri kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır.Yapılan araştırmanın sonucunda örneklem grubunun % 50'si yöneticilerin kurumiçerisinde astlarına karşı bilgi paylaşımında bulunup, riske girebildiklerinibelirtmişlerdir.Örneklem grubun % 57'si kurum içerisinde görev alan rehber öğretmenlerinöğrencilere yönelik bireysel rehberlik, verimli ders çalışma teknikleri, mesleki bilgipaylaşımı vs. gibi hizmetler verdiklerini belirtmişlerdir.Okul yöneticileri ve rehber öğretmenlerin kurum içerisinde bilgi paylaşımındabulunup bulunmadıklarına, meslekteki hizmet süreleri ile bilgi paylaşımı arasındaparalellik olup olmadığını belirlemek üzerek yapılan analizler sonucunda anlamlıfarklılıklar bulunmuştur. Kurum içerisinde iş birliği yapılıp yapılmadığınıbelirlemek üzere yapılan analizler sonucunda ise anlamlı farklılıklar bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Our time is given several names. The one commonly adopted is the ?age of knowledge?.So knowledge is power and wise people determine the direction of the age.The basic of knowledge is education and first step towards knowledge are being takenat primary education institutions. That is why such institutions gained so muchimportance throughout the years.Generally expressed, primary school students are not yet able to acquire knowledgeby making researches.However, their way through the primary school provides them the skills they needed togain knowledge. As such an important factor in the life of a little human being theprimary school inheres various elements effecting the development of the pupil.One of these elements is the existence of leaders, guiding the pupil on their way todevelop the model of human being required by the century. These leaders are themanagers of the institution and the guiding teachers. They have to be leaders since aleader not only keeps the institution alive he also sets the future objectives of theinstitution.Thus a manager having the qualities of a leader would also be the one who helps thestudent to gain the character and behaviour deserved by the age of knowledge. Nodoubt, a student stepping into life fitted with the equipments of the age of knowledgewill be capable of setting the course for his future.