Aleksandr Soljenitsın'ın İvan Denisoviç'in Bir Günü ve Kanser Koğuşu adlı eserlerinde kişilik çatışması
Personality conflict in the works of Aleksandr Soljenitsyn One Day In The Life of Ivan Denisovich and Cancer Ward
  1. Tez No: 348042
  2. Yazar: NURAY ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Aleksandr Soljenitsın'ın ''İvan Denisoviç'in Bir Günü'' ve ''Kanser Koğuşu'' Adlı Eserlerinde Kişilik Çatışması'' başlıklı çalışmamızdaki amaç, yaşadığı dönemde Rusya'nın siyasi değişim sürecinden etkilenen A. Soljenitsın'ın yaşamını ve psikolojik çatışmanın yansıdığı çalışmalarını incelemenin yanı sıra, Türkiye'de çok fazla tanınmayan yazarın kişilik yapısını ön plana çıkarmak ve ülkemizde tanınmasını sağlamaktır. Tezin hazırlanış evresinde psikolojide çatışma kavramı, tanımı, çatışmanın türleri araştırılmış ve tezin konusunu oluşturan eserler Rusça ve Türkçe okunarak kişilik çatışmasının görüldüğü yerler eserlerde tespit edilip yorumlanmıştır. Eserlerden alınan kısımlar ait olduğu çatışma türüne uygun olarak teze yerleştirilmiştir. Ayrıca eserler dil yapısı bakımından da incelenerek, eserlerde kullanılan üslup ve anlatım teknikleri üzerinde durulmuştur. Bugüne kadar A. Soljenitsın'ın eserleri üzerine psikolojik boyutlu bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, yazarı yakından tanımamızı ve psikoloji dalıyla iç içe geçmiş A. Soljenitsın'ın eserlerinde kahramanların yaşadığı kişilik çatışmalarının daha rahat anlaşılmasını sağlamıştır. Anahtar Sözcükler 1. Aleksandr Soljenitsın 2. İvan Denisoviç' in Bir Günü 3. Kanser Koğuşu 4. Kişilik Çatışması 5. Çalışma Kampları
Özet (Çeviri)
The aim of our study of Personality Conflict in the Works of Aleksandr Soljenitsyn ''One Day In The Life of Ivan Denisovich'' and ''Cancer Ward'' is to analyze the works, which reflected the personality conflict, of A. Soljenitsyn who was affected by the political change in Russia during his lifetime and to thrust the writer's personality structure to forefront and to promote him as he is not very popular in Turkey. During the preparation of the thesis, the conflict concept, its definition and types are studied and the works which constitute the subject of the thesis were read both in Russian and Turkish so that the personality conflicts were determined and interpreted. There has been no psycological aspected study on the works of Aleksandr Soljenitsyn. This study enabled us to get to know the writer closely and to understand the personality conflicts of pratagonists in Aleksandr Soljenitsyn works where psycology and literature collide. Key Words 1. Aleksandr Soljenitsyn 2. One Day in the Life of Ivan Denisovich 3. Cancer Ward 4. Personality Conflict 5. Working Camps