Preeklamptik ve normotansif hamilelerde serum okside LDL düzeylerinin değerlendirilmesi
Serum oxidized low density lipoprotein levels in preeclamptic and normotensive pregnants
- Tez No: 509235
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMBOL YILDIRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Okside LDL aterosklerotik lezyonların patogenezinde önemli bir role sahiptir. Preeklampside, atherosklerozdakine benzer şekilde desidual damarlarda vasküler duvar fibrinoid nekrozu ve lipid yüklü makrofajların fokal birikimi vardır. Preeklampside aynı zamanda lipid peroksidasyon anomalileri ile de ilişkilidir. Bu çalışmadaki amacımız preeklamptik hastalarda serum ox-LDL seviyelerinin artıp artmadığını araştırmak ve normatansif gebelerle karşılaştırmaktır. 26 normotansif ve 27 preeklamptik gebe de serum okside LDL, total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid ve VLDL-kolesterol düzeyleri ölçüldü. Normotansif preeklamptik gebelerde okside LDL (U/L), total kolesterol (mg/dL), HDL kolesterol (mg/dL), LDL-kolesterol (mg/dL), trigliserid (mg/dL) ve VLDL-kolesterol (mg/dL) düzeyleri sırası ile 130 ± 60 ve 133 ± 69; 248 ± 49 ve 248 ± 81; 67 ± 14 ve 61 ± 16; 147 ± 61 ve 135 ± 59; 207 ± 76 ve 256 ± 87; 41 ± 15 ve 50 ± 17 olarak bulundu (ort ± SD). Her iki grupta okside LDL konsantrasyonu ve diğer lipid parametreleri referans aralıklarının üst sınırlarını üzerindeydi. Ancak, preeklamptik ve normotansif gebelerde okside LDL, total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Bununla beraber, her iki grup arasında trigliserid ve VLDL-kolesterol düzeyleri açısından istatiksel farklılık bulundu. Lipid metabolizmasında gebelik süresince önemli değişiklikler olur. Normal gebelerde hiperlipidemi varken, preeklamptik gebelerde daha fazladır. Bu da gebelik toksemisinde anormal lipid metabolizmasının rolü olabileceğini akla getirmektedir. Ancak bizim çalışmamızda, normotansif ve preeklamptik okside LDL, total ve LDL kolesterol düzeyleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Bunla beraber, preeklamptik gebelerdeki trigliserid düzeyleri normotansif gebelere göre daha yüksek bulundu. Bu sonuçlar bize okside LDL ve diğer lipid parametrelerinin preeklampsinin bir sonucu değil gebeliğin bir sonucu olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlara göre, preeklamptik gebelerde serum okside LDL düzeylerinin arttığına dair bir bulgu yoktur. Buna ek olarak, okside LDL konsantrasyonlarının preeklampside tanısal değeri bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
xidatively modified low density lipoprotein (ox-LDL) may have an important role in the pathogenesis of atherosclerotic lesions. In preeclampsia, decidual vessels show fibrinoid necrosis of the vascular wall and focal accumulation of lipid-laden macrophages, similar to the situation in atherosclerosis. Preeclampsia has also been associated with abnormalities of lipid peroxidation. Our aim was to study whether the serum levels of ox-LDL were also increased in preeclamptic patients and to compare with the those of normotensive pregnants. Serum concentrations of ox-LDL, total cholesterol, HDL-cholesterol, LDL-cholesterol, triglyceride and VLDL-cholesterol were measured in 26 normotensive pregnants and 27 preeclamptic women. Concentrations of ox-LDL (U/L), total cholestrol (mg/dL), HDL-cholesterol (mg/dL), LDL-cholesterol (mg/dL), (mg/dL) triglyceride and VLDL-cholesterol (mg/dL) in normotensive and preeclamptic pregnants were found as 130 ± 60 and 133 ± 69; 248 ± 49 and 248 ± 81; 67 ± 14 and 61 ± 16; 147 ± 61 and 135 ± 59; 207 ± 76 and 256 ± 87; 41 ± 15 and 50 ± 17 respectively (mean ± SD). Concentrations of ox-LDL and the other lipid parameters were higher than the upper limits of their reference ranges in the both of grups. But no significant differences were found between preeclamptic patients and normotensive pregnants in the levels of ox-LDL, total cholesterol, HDL and LDL-cholesterol. However, the levels of trigliceryde and VLDL-cholesterol were statisticaly different between the groups. Lipid metobolism is dramatically altered during pregnancy. Normal pregnant women have hyperlipidemia, even more so in women with preeclampsia, suggesting that abnormal lipid metobolism may have role in the genesis or expression of toxemia. But in our study, there were no significant differences between normotensive and preeclamptic pregnants in the levels of ox-LDL, total and LDL-cholesterol, but the levels of triglyceride in preeclamptic women were higher than those of normotensive pregnants. These results suggest that ox-LDL and the other lipid parameters rise as a result of pregnant State rather than as a result of preeclampsia. According to these results, there is no evidence of increased production of serum ox-LDL in the women with preeclampsia. In addition, concentrations of ox-LDL have no diagnostic value in preeclampsia.