Kamu finansman aracı olarak iç borçlanma ve ekonomik etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 26717
  2. Yazar: CUMALİ ERDEMİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN KAZDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
ÖZET Bir kamu finansman aracı olarak iç borçlanmanın uzun dönemli etkilerine yönelik olarak yapılan bu çalışmada, iç borçlanmanın ekonomik etkileri servet etkisi bağlamında ele alınmıştır. özellikle 1973 ve 1979 da yaşanan iki petrol şoku ile birlikte iç borçlanma önemli bir finansman kaynağı durumuna gelmiştir. Teorik alanda, iç borçların ekonomik etkileri bakımından iki kutup görüş vardır. Bir yanda, iç borçlanmanın ekonomi üzerinde vergilemeye eşdeğer bir etki yarattığını söyleyen Eşdeğerlik Teorisi, diğer yanda iç borçların bir servet unsuru olarak ekonomik faaliyet düzeyini etkilediğini ileri süren servet etkisi yaklaşımıdır. Dört bölümden oluşan bu çalışmada, ilk bölüm iç borçlanmayı tanımaya yönelik olup iç borçlanma ile ilgili tanım ve kavramları açıklamaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü iç borçlanmanın vergilemeye eşdeğer olduğunu söyleyen Eşdeğerlik Teorisinin anlamı ve geçerliliğini tartışmaktadır, çalışmanın üçüncü bölümü iç borçlanmayı bir servet unsuru kabul eden servet etkisi yaklaşımını Blinder- Solow ve Tobin-Buiter Modelleri bağlamında ele almakta ve uzun dönemli etkilerini tartışmaktadır. Son bölümde ise Türkiye'de iç borçlanmanın gelişimi ve ekonomik etkileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study examines the long-run effects of domestic debts which is a means of public finance. Economic effects of domestic debts are studied within the context of wealth effect. Domestic debts have been an important source of finance especially or a conseguence of two successive petroleam shocks which appeaed in 1973 and 1979. On theqritical basis, there are two different views about the economic effects of domestic debts. On the one hand, the theory of equiralence suggests that domestic debts create on effect on economy eguiralant to taxation. On the other hand, wealth effect approach suggests that domestic debts affect the economic activity or a wealth object. There are four parts in this study. The first part defines domestic debts and explains some terms and concepts related to domestic debts. In the second part, the significance and the valrdity of the theay of which views domestic depts or an eguiralent initrument to taxation are ducussed. The third part of the study examines the wealth effect approach within the contet of Blinder- Solow and Tobin-Buiter models and discusses it's long-run effects. Finally, in the fourth part, the development of domestic debts in Turkey and it's economic effects are discussed.