Avrupa Birliği ülkelerinde bütçe açıkları
Budget deficits in the European Union countries
  1. Tez No: 186486
  2. Yazar: GÖKÇE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİYE ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
En genel anlamıyla kamu harcamaları ile kamu gelirleri arasındaki fark olaraktanımlanan bütçe açıkları, bütün ülkelerde olduğu gibi Avrupa Birliği ülkelerinde deönemli bir makroekonomik problemdir. Bu doğrultuda çalışmamızın konusunu AvrupaBirliği ülkelerindeki bütçe açıklarının nedenleri oluşturmaktadır.Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bütçe açığı tanımları vebütçe açıkları ile ilgili teorik yaklaşımlar iki ayrı başlık altında incelenmiştir. kincibölüm bütçe açıklarının finansman yöntemlerine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde bütçeaçıklarının makroekonomik değişkenler ile ilişkisi ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.Çalışmamızın uygulama bölümü olan son bölümünde ise AB ülkelerindeki bütçeaçıklarının nedenleri üzerinde durulmuş ve daha sonra söz konusu ülkelerdeki bütçeaçıklarının nedenlerine ilişkin ölçümler yapılıp; yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a broad manner, budget deficit, called as the difference between public revenues andpublic expenditures, as it has been in the whole world, it is also most importantmacroeconomic problem in the European Union countries. By this manner, the causesof the budget deficits in the European Union countries is focused by this paper.By this study, it is consisted of four parts. In the first part, definitions of the budgetdeficit and the related approaches are considered in two sections. The second part isrelated to the financial methods of these deficits. In the third part, the relationshipsbetween budget deficits and the macroeconomic variables are explained as detailed.In the last part which is implementation part, the reasons for the budget deficits in theEuropean Union countries are discussed, then, related measurements are helded andinterpretted.