Mecmu'a-i Münşeat TDK Ktp. A.363/1 (inceleme-metin-tıpkıbasım)
Mecmu'a-i Münşeat TDK Ktp. A.363/1 (study-text-facsmile)
- Tez No: 186492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATABEY KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Münşeat mecmuaları, Eski Türk Edebiyatı çalışmaları için zengin bir kaynakgörünümündedir. Bu eserler üzerinde yapılacak çalışmalar başta mektuplar olmaküzere birçok yazışma örneğini genel hatlarıyla ortaya koyacaktır. Tez olarakbelirlediğimiz münşeat mecmuası, başta yazışma örnekleri olmak üzeremektuplara dair teorik bilgiler veren, ilaç ve mürekkep yapılışını anlatan kıymetlibir eser mahiyetindedir. Ayrıca münşeatta önemli simalara ait mektup örnekleride bulunmaktadır. Çalışmamız inceleme, metin ve tıpkıbasımdan oluşmaktadır.nceleme kısmında mecmualara, münşeatlara ve mektuplara dair genel bulgularaktarılmış ve bu bölüm Mecmu'a-i Münşeat'ın dili, üslûbu ve muhtevası ile ilgilibilgiler verilerek bitirilmiştir. Bu bölümün ardından münşeatın metni vetıpkıbasımı verilerek çalışmamız noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Mecmuas of münşeat have been a rich source for classical Turkish literature. Thestudies which will be made on these works, will put forward lots of the sample ofcorrespondence, especially the letters. Mecmua of münşeat we determined asthesis, is a precious work that gives theoretic information about letters, the sampleof correspondence coming the first and explains how to make medicine and ink.Besides, there are correspondence samples belonging to important persons inMünşeat. Our study consist of research, text and facsimile. n the part of research,it has given general findings about mecmuas, münşeats and letters; this part hasbeen finished by givin information about the language, style and content ofMecmua of Münşeat. After this part, our study has been finished by given the textand facsimile of münşeat.