Belediyelerin uluslararası fonlardan yararlanabilirliği ve kentsel projeler kapsamında Kütahya belediyesine bir proje fonlama önerisi
The ability use of municipalities from international funds and a porject funding suggestion for Kütahya municipality in the extent of urban projects
- Tez No: 186539
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde olan ülkemizde şehirleşme anlamında büyük birrole sahip olan belediyeler, kıt kaynaklarıyla şehirleşmenin gerektirdiği ihtiyaçları yerinegetirmekle sorumludurlar. Ancak kaynaklarının yetersizliğinden dolayı kentsel projelerifinanse edebilecek fonu yaratamamaktadırlar. Yüksek enflasyon nedeniyle iç piyasadan uzunvadeli fon temini güçlüğü ve belediyelerin büyük ölçekli kentsel yatırımlara girişmelerisonucu doğan ek finansman gereği, uluslararası kuruluşlardan sağlanacak fonları cazip halegetirmektedir. Son yıllarda özellikle büyükşehir belediyeleri bu amaçla Uluslararası Fonlarınıkullanmakta olup, bu tür fonlara olan talep gün geçtikçe artmaktadır.Bu araştırmanın birinci bölümünde; belediye kavramı tanımlanıp, görevleri, gelirkaynakları ve giderleri anlatılmıştır. Belediyelerin dış kaynaklı fon kullanım nedenleri vesüreci incelenmiştir.kinci bölümde; belediyelerin gerek kentsel projeler gerekse sosyal yönlü projelerkapsamında yararlanabileceği fonlar sınıflandırılarak, belediyelerin yararlanabilmekoşulalrıyla birlikte ayrıntılı olarak ele alınmıştır.Üçüncü bölümde ise; Kütahya Belediyesi'nin, şehrin daha yaşanabilir bir şehirolması için, altyapı yatırımlarına önem vererek yeni yerleşim alanlarını kullanıma açmasıgerektiği ve böylelikle oldukça dar bir alanda sıkışmış olan şehri genişletmek ve belediyeyegelir sağlayacak yeni yerleşim alanları sağlamasına yönelik bir proje geliştirilmiştir. Projefinansmanı için en uygun görülen dış kaynaklı kredi KfW Bankası'ndan sağlanan kredi olaraktespit edilmiş ve Kütahya Belediyesi'nin altyapı yatırımına yönelik kredi kullanımı ve ödemeplanı ortaya konulmuştur.Çalışma birinci ve ikinci bölümlerde verilen bilgiler ışığında değerlendirilereksonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our coutry have access to EU, municipalities that have a big duty ofurbanization, are in charge of the duties that the urbanization required with their limitedsources. But they can?t be able to finance the urban project because of the deficiency oftheir sources. Because of the high inflation, the difficulty of providing find long-datedfund from the inner market and the necessary of finance for urban project?s, make theinternational funds more attractive. In these days, especially metropolis use EU fundsfor this aim.The first chapter of this study, the discription of ?municipality? concept, itsduties, incomes and expences are underdebated. The reason of using international fundsfor municipalities and using procedure are explained.In the second chapter, the funds that are imposed for social and urbanprojects are explained.In the third chapter, the project?s developed for preventing the narrowstreets of Kütahya and providing new incomes for Kütahya Municipality. It?sdetermined that the KfW Bank Credit is the most available for this project financement.The study is concluded from the information told in the first and secondchapter.