Türkiye ve A.B.D.'de okul yöneticilerinin yetiştirilmesinin karşılaştırılması
The comparison of school administrator training in turkey and in the U.S.A.
  1. Tez No: 186553
  2. Yazar: CEVDET MEHMET AYKUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUNUS REMZİ ZORALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZETBu çalışmada Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'deki okul yöneticisiyetiştirme faaliyetleri incelenmiş, okul yöneticiliğinin hizmet öncesi yetiştirmegerektiren profesyonel bir meslek olarak kabul edildiği A.B.D.'deki faaliyetlerışığında ülkemiz için öneriler getirilmiştir.lgili alanyazın tarandığında A.B.D.'deki yayınların bulgularının okulyöneticisi yetiştirme çabalarının nitelik olarak yetersizliği ile uygulamaya yervermemesi doğrultusunda olduğu ve önerilerin bu problemleri gidermenin yollarıüzerine yoğunlaştığı görülmektedir. Ülkemizdeki araştırma bulgularının ise okulyöneticisi yetiştirme politikasının yetersizliğine odaklandığı, getirilen önerilerintutarlı bir politika geliştirmek ve okul yöneticilerini işe almadan önce belirli birhizmet öncesi eğitimi zorunlu hale getirmek üzerine olduğu söylenebilir.A.B.D. Eğitim sistemi ile ülkemiz eğitim sistemi arasındaki temel ayrılıkA.B.D. Eğitim Sisteminin eyalet ve bölge düzeyinde yapılanmasıdır. Bir eyaletteokul yöneticisi sertifikası alabilmek için okul yöneticiliği hazırlama programınıtamamlamak ve çoğu zaman sınavda başarılı olmak gerekmektedir. Sertifika almışolmak okul müdürlüğünde ilelebet kalmayı sağlamamaktadır. A.B.D.'de eğitimpolitikalarına yön veren çok sayıda kurum, meslek örgütü ve vakıf bulunmaktadır.Ülkemizde ise eğitim sistemi merkezden planlanarak yönetilmekte, okulyöneticilerin istihdamı atama yoluyla yapılmakta, hizmet öncesi eğitim zorunlututulmamakta, öğretmenlik yöneticilik için yeterli görülmektedir.Araştırma bulgularına göre getirilen önerilerin başlıcaları okul yöneticiliğininuzmanlık gerektiren bir alan olduğunun kabul edilmesi ve adayların profesyonelanlamda hizmet öncesi eğitimden geçmeleri; okul yöneticisi standartlarınınbelirlenmesi; mesleki yeterliliği ölçen nesnel değerlendirme yöntemlerininuygulandığı bir atama sisteminin geliştirilmesi, ilgili tüm kurumlar arasındaişbirliğinin sağlanması, A.B.D. benzeri bir akreditasyon sürecinin benimsenmesi,öğretim programlarının yeni yaklaşımları içerecek esnek ve değişime açık birbiçimde yapılandırılarak uygulamaya ağırlık verilmesi olarak özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study the school administrator training activities in Turkey and theU.S.A. have been examined. Suggestions for improvement have been made for ourcountry in accordance with the U.S. system, where school administration is acceptedas a profession that requires training before employment.When related articles are reviewed, the outcomes of the studies in the U.S.indicate recruiting programs that are inadequate in quality and lack practice.Suggestions are made to overcome these problems. On the other hand, studies in ourcountry focus on the lack of recruiting policies and make suggestions to developconsistent policies as well as suggestions to mandate the training prior to theemployment of administrators.The basic difference between the Turkish and American Educational Systemsis that the American System is built on states and local governing bodies. In the U.S.,one has to complete a preparation program and generally should pass an examinationto be a school administrator. Obtaining a certificate does not suffice to stay as aprincipal for a long term. There are many institutions, professional organizations andnon-profit foundations that influence the educational policies in the U.S. However, inTurkey the system is highly centeralized; the Ministry of Education plans andgoverns the education and appoints the principals.Some of the suggestions made in this study are: training is a necessity beforebeing employed as an administrator; the school administrator standards should bedetermined; it is necessary to develop an objective assessment process whereprofessional adequacy can be diagnosed before appointment; coordination should beestablished between the stakeholders; an accreditation process similar to the one inthe U.S. should be applied; and the programs should be designed in a flexible waythat will blend the newest approaches with enough practical study..